Najbardziej pożądane zawody – co sądzimy o pracy fizycznej i produkcyjnej?

17.09.21
clock 4 min.

Od paru lat w sektorze blue & grey collar mówi się o powrocie rynku pracownika. Ten rok zdecydowanie bije rekordy pod względem liczby ogłoszeń – na chętnych czeka ponad 137 000 ofert pracy, w zeszłym roku było ich niecałe 95 000. Dlaczego jednak brakuje chętnych? Badania przeprowadzone na zlecenie OLX Praca potwierdzają, że nawet jeśli uważamy pracowników fizycznych za potrzebnych, to mamy kiepskie zdanie o warunkach ich pracy.

Czy jednak słusznie? Jak do potocznych wyobrażeń ma się rzeczywistość rynkowa?

W ankiecie OLX sprawdzał postrzeganie najpopularniejszych zawodów zaliczanych zwykle do sektora blue & grey collar (pracownicy fizyczni i służb technicznych): pracownik remontowo-budowlany, pracownik produkcyjny, magazynier, kurier/kierowca, kasjer, spedytor, pracownik call center. Niemal połowa respondentów uważa pracowników remontowo-budowlanych za bardziej potrzebnych od księgowych, marketingowców czy inżynierów. Bardzo wysoko plasują się też pracownicy produkcji oraz kurierzy i kierowcy.

Można powiedzieć, że Polacy zdecydowanie doceniają udział niebieskich kołnierzyków w sprawnym działaniu firm. Dla aż 90% badanych praca fizyczna uchodzi za co najmniej równą pracy umysłowej świadczonej w ramach tego samego zakładu.

Co na to pracodawcy?

Nawet na podstawie zwykłej obserwacji najbliższego otoczenia, respondenci widzą, jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników blue & grey collar. Aż 41% badanych uważa, że w ich okolicy pracę można znaleźć w każdym z siedmiu wymienionych zawodów. Co ciekawe, te wyobrażenia pokrywają się z rzeczywistością rynkową.

W rankingu najczęściej poszukiwanych pracowników w Polsce pierwsze trzy miejsca zajmują: sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów (źródło danych: GUS). Jeśli z kolei spojrzymy na listę zawodów deficytowych, w których realnie brakuje kandydatów, to 2 na 3 pozycje należą do blue & grey collar.

– Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – komentuje Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. – Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25% więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33% więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21% na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku, a dalej – niemal na równi – sprzedaż i obsługa klienta.

Liczba ofert w porównaniu do minionego roku nie przestaje wzrastać także w kategoriach prace magazynowe (24%), budowa/remonty (19%), kasjer i pracownik sklepu (16%).

Potrzebny zawód, ale…

Czujemy, których zawodów brakuje, a statystyki ogłoszeń tylko te intuicje potwierdzają. Skąd zatem tak niewielkie zainteresowanie niektórymi stanowiskami?

Badania wskazują, że Polacy nie mają najlepszego zdania o warunkach pracy w sektorze blue & grey collar. Aż 42% respondentów nie kojarzy tych prac z jakimikolwiek atrakcyjnymi świadczeniami pozapłacowymi. Reszta jest mocno podzielona, przy czym najwięcej głosów na pytanie o szansę na ciekawe benefity zyskał zawód kasjera (18%), a najmniej magazyniera (11%). Ponadto, w oczach niemal połowy Polaków zawody wymagające prac fizycznych uchodzą za nieprestiżowe. Sytuacja przypomina zatem błędne koło, z którego być może wyjdziemy, jeśli zobaczymy, na co tak naprawdę mogą liczyć zatrudnieni w blue & grey collar.

Benefity i rynek pracownika

Paweł Świderski tak podsumowuje nieznajomość zalet pracy fizycznej: – Szkoda, gdyż oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje.

Kiedy przeglądamy oferty z sektora blue & grey collar spotykamy najczęściej takie benefity:

 • ubezpieczenie na zdrowie/życie,
 • prywatną opiekę medyczną,
 • jasny system premiowy,
 • szkolenia,
 • kartę Multisport,
 • zniżki/kartę na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich.

Topowi pracodawcy uzupełniają listę świadczeń np. o:

 • pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy,
 • kursy językowe,
 • paczki i bony okolicznościowe,
 • dofinansowanie wakacji.

Benefity gwarantowane przez największych pracodawców w ogłoszeniach publikowanych w serwisie OLX Praca spełniają powszechne oczekiwania Polaków. Z badania wiemy, że respondenci najchętniej korzystaliby z: gratyfikacji finansowych, bonusów i premii, wolnych weekendów, możliwości awansu, wygodnego dojazdu do firmy, wczasów pod gruszą.

Społeczne postrzeganie pracy fizycznej powoli zmienia się na lepsze. Całe szczęście, ponieważ sektor blue & grey collar oferuje dzisiaj więcej niż kiedykolwiek i zdecydowanie jest wart uwagi przyszłych kandydatów, którzy poszukują stabilnego, perspektywicznego zawodu.

Źródła:

 • Badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, N = 1002, Polacy 18+ pracujący zawodowo, wywiady CAWI, w dniach 21-24.08.2021 r.;
 • Dane własne OLX Praca;
 • GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 r.”.