Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów? Po jakich studiach najlepiej się zarabia?
Praca zawodowa powinna być satysfakcjonująca. Podstawa to oczywiście możliwość samorealizacji i rozwoju, jednak równie istotne w dzisiejszym świecie są dla pracowników zarobki. Z tego powodu młodzi ludzie przed aplikowaniem na uczelnię zastanawiają się, jakie są opłacalne studia.
Rynek pracy jest zróżnicowany i szybko się zmienia, jednak obowiązują w nim trendy, które pomagają ocenić, jakie wykształcenie daje perspektywy wysokich zarobków. Oczekiwania młodych ludzi są coraz wyższe, dlatego tym bardziej istotne jest wcześniejsze ustalenie, czy ich plany są możliwe do zrealizowania i ile potrwa osiągnięcie wymarzonej pensji.
Istnieją rankingi, które śledzą ekonomiczne losy absolwentów. Na tej podstawie nie ma wątpliwości, że na najwyższe wynagrodzenia na początku pracy zawodowej mogą liczyć absolwenci:
- informatyki,
- automatyki i robotyki,
- big data,
- elektroniki i telekomunikacji,
- farmacji,
- marketingu,
- zarządzania,
- inżynierii biomedycznej,
- elektrotechniki.
Analizując, po jakich studiach jest praca i wysokie zarobki, warto też sprawdzić, które uczelnie są liderem pod kątem wynagrodzeń wśród absolwentów. Na pierwszych miejscach plasuje się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Warszawski.
Co ciekawe, wyższe pensje otrzymują statystycznie osoby, które ukończyły studia niestacjonarne. Z tego powodu nie warto się obawiać, że rezygnując z dziennego trybu zajęć, obniży się poziom nauczania. Dla większości pracodawców kluczowe jest doświadczenie, a jego szybkie zdobycie wymaga czasu na pierwszą pracę zawodową jeszcze w czasie studiów, stąd zainteresowanie osobami studiującymi zaocznie.
Jednocześnie ukończenie studiów wyższych jest bardzo ważne w procesie rozwoju zawodowego. Potwierdzają to nie tylko praktyczne przykłady z polskiego rynku pracy, ale również interesujące statystyki ogólnoświatowe. Okazuje się, że spośród stu najbogatszych ludzi na świecie aż ¾ z nich to absolwenci szkół wyższych. Większość uzyskała tytuł inżyniera albo studiowała biznes, finanse, ekonomię, prawo lub informatykę.
Po jakich studiach łatwo jest znaleźć pracę?
Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Kierunki studiów, które jeszcze niedawno wydawały się pewne, dziś wcale nie muszą zapewniać dobrze płatnej i łatwo dostępnej pracy.
Badania pokazują, że istnieją branże, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy. Obecnie najwięcej ofert pojawia się w handlu i sprzedaży (ponad 30 procent), obsłudze klienta (ponad 20 procent) oraz IT (15 procent). Dalsze – ale wciąż wysokie miejsca – zajmują finanse i inżynieria.
W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu budownictwa, inżynierii, logistyki i nieruchomości. Dobre kierunki studiów pod kątem łatwego znalezienia pracy to tym samym aktualnie budownictwo, ekonomia, zarządzanie i inżynieria ogólna oraz specjalistyczna.
Nie wiesz, na jakie studia iść, ponieważ boisz się późniejszych trudności ze znalezieniem pracy? Przeanalizuj dostępne w internecie rankingi obejmujące listy kierunków, po których ryzyko bezrobocia jest najmniejsze w Twojej okolicy. Na czele zestawień najczęściej można znaleźć studia takie jak informatyka, inżynieria biomedyczna oraz automatyka i robotyka.
Jakie są przyszłościowe kierunki studiów humanistycznych?
Na podstawie powyższych informacji widać, że liderami wśród najbardziej opłacalnych kierunków studiów są kierunki ścisłe. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie ma się takich zdolności kierunkowych?
Humaniści nie są skazani na wizję niskich zarobków. W ich przypadku trzeba jednak przyłożyć szczególną uwagę do wyboru przyszłościowego kierunku.
Humanistyczne kierunki studiów z przyszłością to z pewnością filologie obce. W czasach istnienia międzynarodowego obrotu gospodarczego i rozwijających swoją działalność w Polsce dużych korporacji zdolności językowe są często cenione bardziej niż np. umiejętności techniczne. Filologia obca daje zróżnicowane możliwości pracy. Po takich studiach możesz pracować jako nauczyciel w szkole językowej, pisać artykuły w obcym języku, być tłumaczem, a także rozpocząć karierę w korporacji, w której kluczowa jest umiejętność posługiwania się konkretnym językiem. Do najbardziej pożądanych na rynku pracy należy norweski, szwedzki, niderlandzki, czeski i chiński.
Wśród pozostałych kierunków humanistycznych, które dają perspektywę wysokich zarobków, warto wymienić prawo. Edukacja w kierunku uzyskania uprawnień zawodowych umożliwiających wykonywanie zawodu adwokata albo radcy prawnego trwa stosunkowo długo, jednak to niejedyna możliwość rozwoju kariery po prawie. Z takim wykształceniem możesz pracować np. w korporacji, być dziennikarzem czy specjalizować się w prawie umów.
Dobre kierunki studiów humanistycznych to również wszystkie specjalizacje związane z marketingiem. Wysokie znaczenie reklamy cyfrowej w działalności przedsiębiorstw i duża konkurencja na rynku w tym zakresie sprawia, że pracodawcy szukają specjalistów z zakresu marketingu i są gotowi płacić im wysokie pensje. Studia marketingowe warto uzupełnić o kursy i szkolenia oraz bieżącą analizę trendów.
Jakie są przyszłościowe kierunki studiów podyplomowych?
Ukończenie studiów magisterskich nie musi kończyć Twojej nauki na uczelni wyższej. Jeśli kariera naukowa nie jest dla Ciebie, pomyśl o studiach podyplomowych. To świetny sposób na naukę nowych rzeczy i poszerzenie swoich kwalifikacji. Takie rozwiązanie ułatwi przebranżowienie lub zwiększy szanse na awans i podwyżkę. Jakie studia podyplomowe warto zrobić?
Szczególnie polecane są kierunki ekonomiczne i informatyczne. Ze względu na rosnące znaczenie sztucznej inteligencji warto rozważyć rozwój w tym zakresie. Popularne kierunki studiów podyplomowych są związane z automatyzacją procesów gospodarczych, nowymi sposobami zarządzania oraz analizą danych. Inne ciekawe propozycje to te związane z ochroną środowiska, marketingiem cyfrowym i finansami.
Jakich kompetencji pracodawcy szukają u absolwentów?
Warto analizować najbardziej opłacalne kierunki studiów, a w trakcie edukacji wyższej przykładać się do nauki. W praktyce jednak dyplom uczelni nie zapewnia dobrego zatrudnienia. Pracodawcy szukają u kandydatów specyficznych kompetencji. Większości z nich nie nauczysz się w uczelnianej ławce.
Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które mają konkretne umiejętności twarde i miękkie. Największa liczba pracodawców poszukuje u kandydatów umiejętności technicznych. Na drugim miejscu są stawiane zdolności menedżerskie. W dalszej kolejności od potencjalnych pracowników oczekuje się zdolności sprzedażowych, językowych i analitycznych.
Jednocześnie to umiejętności miękkie są obecnie stawiane przez pracodawców na pierwszym miejscu. Wszystko dlatego, że przedsiębiorstwa wychodzą z założenia, że mogą nauczyć swoich pracowników teorii – nie są natomiast w stanie zmienić ich osobistych predyspozycji i zdolności wrodzonych.
Pod tym kątem pracodawcy szukają u kandydatów:
- umiejętności dostosowania się do zmian,
- kreatywności,
- niezawodności,
- pozytywnego nastawienia,
- zespołowości,
- wewnętrznej motywacji,
- komunikatywności,
- umiejętności pracy pod presją czasu,
- pewności siebie,
- zorganizowania.
Z tych względów nawet ukończenie przyszłościowego kierunku studiów nie gwarantuje łatwego zdobycia pracy i wysokich zarobków. Kwalifikacje i wiedza techniczna mogą nie być wystarczające, jeśli kandydatowi brakuje pewności siebie, ma niską samoocenę i jest nieśmiały.
W jaki sposób zdobywać umiejętności w trakcie studiów?
Nie ma wątpliwości, że obecnie samo ukończenie studiów nie daje gwarancji zatrudnienia. Liderami wśród kandydatów są absolwenci, którzy mają już pierwsze doświadczenie zawodowe. Z tego powodu jeszcze w trakcie studiów warto dbać o rozwijanie swoich umiejętności.
W pierwszej kolejności pamiętaj o tym, aby czerpać z pojawiających się na uczelni możliwości rozwoju. Bierz udział w organizowanych kursach i szkoleniach. Być może Twoja uczelnia daje możliwość zdobycia atrakcyjnych certyfikatów albo odbycia darmowych lekcji językowych. Postaraj się dopasować takie aktywności do swojego napiętego, studenckiego grafiku i angażuj się w naukę jak najbardziej to możliwe.
Działaj w organizacjach studenckich i kołach naukowych. To nie tylko sposób na poszerzenie horyzontów i naukę, ale również wartościowy wpis do CV. Pracodawcy postrzegają osoby aktywne w życiu studenckim jako bardziej otwarte, ambitne i lepiej odnajdujące się w pracy zespołowej.
Po pierwszych semestrach studiów zdecyduj się na pierwsze praktyki, staże lub wolontariaty. Te powinny być związane z kierunkiem, który studiujesz lub wymarzoną ścieżką kariery zawodowej. Możesz wybierać spośród szerokiej oferty praktyk, w tym na okres wakacyjny. Niektóre stanowiska tego typu obejmują niskie wynagrodzenie albo są bezpłatne. Czasami warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zdobyć pierwsze, wartościowe doświadczenie w branży.
W czasie studiów regularnie analizuj obecną sytuację na rynku pracy. Bierz udział w targach pracy. W ich trakcie rozmawiaj z przedstawicielami poszczególnych zakładów pracy, zadawaj pytania co do możliwości rozwoju i weryfikuj ścieżki kariery. Śledź aktualne statystyki co do zarobków i dostępności ofert zatrudnienia w poszczególnych zawodach.
Korzystaj z pomocy funkcjonującego na uczelni Biura Karier. W przypadku niektórych szkół wyższych zyskasz tam możliwość skorzystania z pomocy doradcy zawodowego. Nie bój się zmian. Nawet jeśli przed rozpoczęciem wyższej edukacji wydawało Ci się, że jesteś stworzony do określonego zawodu, nauka i pierwsze doświadczenie w pracy mogą sprawić, że zmienisz zdanie. Pamiętaj, że nie musisz zatrudniać się od razu w pełnym wymiarze czasu. Wiele przedsiębiorstw daje studentom możliwość współpracy jedynie na część etatu.
Jakie studia wybrać?
Najbardziej opłacalne kierunki studiów co roku przyciągają tysiące kandydatów. Absolwenci szkół wyższych – aby zdobyć wymarzoną pracę – oprócz dyplomu muszą też wykazać swoje umiejętności twarde i miękkie. Gdy dowiesz się, co warto studiować, zadbaj o zaangażowanie w naukę i zdobywanie doświadczenia. Czas poświęcony na rozwój zawodowy w młodym wieku przyniesie oczekiwane skutki w przyszłości, zapewniając dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę.