Na kierowców czekało najwięcej ogłoszeń – podsumowanie roku 2019 w OLX Praca

03.01.20
clock 3 min.
Cezary Kolasa Cezary Kolasa

W ostatnich 12 miesiącach w kategorii Praca na OLX dodano 754 555 nowych ogłoszeń. Są zawody i prace, które wciąż potrzebują wielu nowych pracowników, dlatego firmy stale ich poszukują. Pod tym względem zdecydowanym liderem 2019 r. są kierowcy – w serwisie dodano ponad 74 tys. ogłoszeń o pracę na tym stanowisku.

Dalej wyniki nie zaskakują. Wciąż poszukiwani są pracownicy fizyczni. Na podium znaleźli się pracownik magazynu (ponad 36 tys. ogłoszeń) oraz produkcji (26 tys.). Tylko nieco mniej pojawiło się ofert odnoszących się do kasjerów (24 tys.) oraz pracowników odpowiedzialnych za sprzątanie (25 tys.). Pracodawcy szukają również kucharzy, pracowników ochrony, pracowników budowlanych oraz monterów. Rozwój różnych branż doprowadza do zmian preferencji na rynku pracy i popytu na określone zawody. Jednak popyt rośnie, a chętnych wciąż brakuje.

Przyczyny wzrostu zapotrzebowania w zawodach deficytowych

Najczęściej poszukiwani pracownicy wywodzą się z tzw. zawodów deficytowych. Zdarza się, że nie należą one jednak do tych wymarzonych. Dlaczego więc są tak deficytowe? Wynika to z różnych przyczyn. Często niekorzystne są niskie płace i nieatrakcyjne warunki zatrudnienia. Stąd wiele firm decyduje się na zatrudnienie pracowników ze Wschodu, których oczekiwania finansowe są zdecydowanie mniejsze. W wielu przypadkach dochodzi konieczność dojazdu poza miejsce zamieszkania. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się, gdy mowa o magazynierach i osobach pracujących na produkcji. Fabryki i magazyny najczęściej znajdują się na obrzeżach większych miast. Poszukujący pracy niechętnie aplikują na te stanowiska także wtedy, gdy brakuje informacji o zarobkach, niejasne dla nich są kryteria rekrutacji oraz obowiązki.

Najważniejszym jednak czynnikiem jest zwykle duża rotacja pracowników. Szczególnie dotyczy to pracy w magazynach oraz na produkcji. Często nie są to miejsca, z którymi ludzie się identyfikują i w których chcą pracować przez wiele lat, dla nich jest to zwykle praca przejściowa. Pracodawcy muszą stale odświeżać ogłoszenia o pracę w poszukiwaniu nowych kandydatów.

Warte odnotowania jest też niewielkie doświadczenie zawodowe aplikujących osób. W przypadku np. kierowców ważnym aspektem są uprawnienia, które trzeba posiadać, by realizować się w zawodzie. Oprócz uprawnień wielokrotnie stawia się w transporcie na fachowość i kompetencje. Są stanowiska, na które przedsiębiorcy najchętniej zatrudnialiby osoby z konkretnie wyuczonym zawodem np. kucharz, spawacz, ślusarz. Jednak szkół zawodowych nie kończy odpowiednia liczby osób, przez co sytuacja nie ulega poprawie.

Przyczyną aż tak dużego deficytu może być również aspekt finansowy. Większość wymienionych stanowisk jest lepiej opłacanych za granicami naszego kraju, stąd wielu rodaków wykonuje podobne prace na Zachodzie.

Pełna lista dziesięciu najbardziej poszukiwanych pracowników na poszczególnych stanowiskach w 2019 r.:

  • Kierowca (74 243 ogłoszeń o pracę)
  • Pracownik magazynu (36 440)
  • Pracownik produkcji (26 218)
  • Sprzątanie (25 948)
  • Kasjer (24 448)
  • Doradca klienta (22 724)
  • Monter (18 152)
  • Pracownik budowlany (16 934)
  • Pracownik ochrony (16 826)
  • Kucharz (15 795)