Na jedno miejsce przypada 16 osób. Oto kierunek, który zdobył ogromną popularność

14.09.21
clock 6 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

W ścisłej czołówce kierunków najchętniej wybieranych przez młodych ludzi od lat znajdują się kierunki filologiczne, a także m.in. psychologia i prawo. Na bardzo wysokim miejscu pod względem liczby chętnych kandydatów plasuje się też kryminologia. Choć dostęp do tego kierunku jest ograniczony ze względu na limit miejsc, osób zainteresowanych studiowaniem tej dziedziny stale przybywa. Dlaczego?

Najpopularniejszym podcastem w aplikacji Spotify jest „Kryminatorium” – autorski format Marcina Myszki. Prowadzący stworzył podcast, w którym niezwykle ciekawie opowiada o seryjnych morderstwach, zabójcach, tajemniczych zaginięciach i nierozwiązanych sprawach ciągnących się latami. Kanał autora na YouTube o tej samej tematyce zyskał ponad pół miliona subskrypcji, a najpopularniejszy film na nim osiągnął ponad 3,5 mln. wyświetleń. Znakomite wyniki osiągają również materiały wideo przybliżające niechlubną działalność polskich i światowych organizacji przestępczych, przedstawiając ich główne postacie i najważniejsze wydarzenia.

Rozwiązywanie zagadek, poznawanie prawdziwych kryminalnych historiii, zagłębianie się w tajniki pracy organów ścigania i poszerzanie wiedzy na temat metod działania przestępców – to kwestie interesujące część społeczeństwa, w tym również osoby młode. Oprócz słuchania podcastów i oglądania filmów, powstaje bardzo dużo książek na temat kryminalnych spraw z przeszłości, a także powieści. Niektóre wydziały uniwersyteckie organizują również spotkania z osobami, które zajmują się na co dzień zgłębianiem i analizowaniem historii kryminalnych. Nic więc dziwnego, że część z nas chce pogłębiać swoją wiedzę z tej dziedziny na studiach. Choć wybór takiego kierunku może się wydawać nieoczywisty, dane pokazują, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Popularność kryminologii

Według statystyk Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podczas rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 największym zainteresowaniem kandydatów cieszyła się właśnie kryminologia. Na jedno miejsce rekrutowało ponad 16 osób. Kierunek ten prześcignął nawet takie dziedziny jak: psychologia, finanse i rachunkowość, filologia angielska, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy też ekonomia. Podobny poziom zainteresowania tym kierunkiem odnotowany został na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w tegorocznej rekrutacji kryminologia znalazła się na drugiej pozycji pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce (tj. 14,2 osoby). Czym zajmuje się kryminologia i co sprawia, że przyciąga ona uwagę tylu młodych ludzi?

Czym jest kryminologia?

Kryminologia to kierunek studiów definiowany jako interdyscyplinarna dziedzina, która łączy w sobie szeroko pojętą naukę o przestępczości i innych zjawiskach patologicznych. W zależności od uczelni można spotkać się z różnym zakresem przedmiotów. Na kierunku kryminologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczystudenci w ramach zajęć zgłębiają wiedzę między innymi z zakresu przestępstw, w tym: zabójstw, fałszerstw, porwań, prostytucji, przestępczości zorganizowanej, narkotykowej, gospodarczej, ale również samobójstw. Odkrywają także tajniki wiktymologii (tj. dziedziny zajmującej się ofiarami przestępstw oraz badaniem ich roli w genezie przestępstwa), kryminalistyki oraz wiedzy o prawie, ze szczególnym naciskiem na prawo karne. Pełna lista przedmiotów dostępna jest TUTAJ.

Studia związane z kryminologią to jednak nie tylko teoria, ale jak podkreśla dr hab. Wojciech Zalewski z Uniwersytetu Gdańskiego – „Te studia mają duży walor praktyczny. To nie tylko prawo karne, cywilne, teoria kryminologii, wykłady z kryminalistyki oraz dotyczące np. działalności detektywistycznej, obrazu przestępczości w literaturze, psychologii kłamstwa itd., to też zajęcia m.in. z ekonomii, socjologii, zarządzania, biologii, fizyki i chemii. Studenci mają też wykłady z medycyny sądowej. A to oznacza, że uczestniczą również w sekcjach zwłok. Bez tej interdyscyplinarnej różnorodności nie wyobrażam sobie studiów kryminologicznych”.

Na pewno taka różnorodność dyscyplin może wydać się interesująca, ale warto pamiętać, że sama dziedzina jest dobrym kierunkiem dla osób raczej o mocnych nerwach i twardym charakterze. Co zatem sprawia, że cieszy się ona taką popularnością, dlaczego tak wiele osób chce studiować kryminologię? Odpowiedź może być ukryta w potrzebie zrozumienia natury człowieka, jego zachowań i motywacji. W dzisiejszej rzeczywistości, w której mamy nieograniczony dostęp do mediów i często słyszymy doniesienia o przestępstwach, oszustwach, wymuszeniach czy cyberatakach, takie studia mogą być próbą odpowiedzi na otaczające nas zjawiska. Mogą one również przynieść odpowiedzi na pytania: jak się bronić, ale także: jak pomagać ofiarom przestępstw. Badanie natury ludzkiej jest przedmiotem ludzkich rozważań od lat – być może właśnie dlatego kryminologia jest dla wielu tak interesująca.

Kryminologia, mimo swojej interdyscyplinarności, to nie kierunek dla wszystkich. Ne pewno jest to dobry wybór dla osób, które interesują się psychologią i ludzką naturą, które potrafią obserwować, słuchać, analizować i wyciągać wnioski. To również dziedzina dla osób silnych psychicznie, potrafiących zachować dystans i obiektywną ocenę sytuacji.

W procesie rekrutacji mogą być wymagane bardzo różne przedmioty maturalne, a więc: biologia, fizyka, geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie. Warto jednak pamiętać o limitach miejsc – niekiedy na studiach stacjonarnych I stopnia wynosi on np. 25 osób. Aby znaleźć się w elitarnym gronie osób studiujących kryminologię, trzeba bardzo dobrze napisać maturę z przedmiotów rozszerzonych, które dają największą szansę dostania się na studia.

Perspektywy na przyszłość

Jak informuje na swojej stronie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy absolwenci kryminologii mogą pracować np. w: policji, Inspekcji Transportu Drogowego, straży miejskiej, służbie więziennej, służbie celno-skarbowej, w innych licznych inspekcjach oraz strażach, ale także w prywatnym sektorze ochrony osób i mienia, firmach detektywistycznych, w jednostkach zarządzania kryzysowego.

Absolwenci mogą liczyć również na zatrudnienie w służbach specjalnych, w tym w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Studiowanie kryminologii może być również przydatne dla tych rozważających karierę dziennikarską, z naciskiem na dziennikarstwo śledcze.