Mocne i słabe strony pracownika – jak odpowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej

06.01.23
clock 6 min.
Redakcja

Choć wątpliwości pojawiają się niekiedy już podczas wysyłania aplikacji do firmy, to jednak zdecydowanie rozmowa kwalifikacyjna budzi największy stres u kandydatów. Warto się do niej przygotować, pamiętając o swoich mocnych oraz słabych stronach. Jak oczarować rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak podczas kilkudziesięciominutowej rozmowy przedstawić najważniejsze zalety?

W tym artykule:
  1. Mocne strony pracownika
  2. Słabe strony pracownika
  3. Wady i zalety na rozmowie kwalifikacyjnej – czego nie mówić?

Mocne strony pracownika

Każdy z nas posiada inne mocne i słabe strony, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy przedstawić właśnie nasze zalety i o nich opowiedzieć. Ten etap rekrutacji jest momentem, podczas którego możemy wiele zyskać. 

Jak mówić o mocnych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jedną z opcji, jak przygotować się do rozmowy, jest metoda STAR (sytuacja – ang. Situation, zadanie – ang. Task, akcja – ang. Action, wynik – ang. Results). Dzięki niej możesz lepiej przygotować się na pytania od rekrutera i lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Odnosi się ona do pytań otwartych – np. o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. W wielu firmach, np. w agencjach reklamowych, działach handlowych, centrach logistycznych – pracownicy muszą radzić sobie ze stresem, trudnymi decyzjami, niecodziennymi sytuacjami. Możesz więc odpowiedzieć rekruterowi, opowiadając o sytuacji z przeszłości – np. jak poradziłeś sobie z danym problemem w poprzedniej firmie. Zacznij więc od opisu sytuacji, przejdź do konkretnego zadania, które miałeś wykonać, w trzecim etapie wymień konkretne decyzje, które na bazie tego zadania podjąłeś, a na końcu powiedz o wnioskach i rezultacie swoich działań. W czym ma pomóc metoda STAR? W opisywaniu siebie w taki sposób, aby dało Tobie odpowiednią korzyść.

Mocne strony – przykłady

Dopasuj swoje mocne strony do konkretnego stanowiska – jeśli Twoje mocne strony przydają się podczas piastowania danej funkcji w firmie, opowiedz o tym. Jeśli chcesz wspomnieć – np. o świetnej organizacji czasu – rozwiń temat i podaj przykłady z Twojego dnia pracy, np. wymień narzędzia, z których korzystasz, a które pomagają Ci dobrze zagospodarować czas w pracy. Wtedy przytoczona cecha nie będzie jedynie pustym frazesem. 

Jesteś pomysłowy i masz się czym pochwalić? Opisz wdrożone realizacje. Jeśli wprowadziłeś w firmie innowacyjne rozwiązania albo dzięki Twoim pomysłom firma zautomatyzowała pewne procesy i dzięki temu oszczędziła wydatki, opisz całe działania. 

Jeśli przykładowo chcesz uzyskać posadę handlowca i masz doświadczenie w branży, opowiedz o tym, że lubisz bezpośredni kontakt z klientami, poznawanie nowych osób, jesteś ekstrawertyczny i nie boisz się tej komunikacji.

Słabe strony pracownika

Każdy z nas ma jakieś wady, ale podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wymieniając je, możemy obrócić sytuację o 180 stopni. Do tego potrzeba jednak przygotowania. O jakich wadach opowiedzieć rekruterowi oraz jak sprawić, żeby zamieniły się w korzyści? 

Dlaczego pada takie pytanie podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Oczywiście rekruterzy nie będą wnikliwie pytać Cię o słabe strony, ponieważ wiedzą, że wszystko i tak może zostać zweryfikowane w pierwszych tygodniach lub miesiącach pracy. Warto jednak przygotować się na te pytania, ponieważ jeśli z łatwością będziesz opowiadać o sobie w samych superlatywach oraz zaletach, musisz być gotowy na pytanie o ich przeciwieństwa. Rekruterzy pytają o to, ponieważ są ciekawi reakcji i być może czekają na to, w jaki sposób wybrniesz z sytuacji. Łatwo też, odpowiadając na pytanie o wady, możesz sobie zaszkodzić. 

Jak opowiedzieć o swoich wadach?

Już przed rozmową kwalifikacyjną musisz wiedzieć, czy praca na stanowisku, na które aplikujesz, koreluje z Twoimi cechami charakteru. Jeśli nie lubisz rozmawiać z ludźmi, z ogromnym trudem przychodzi Ci załatwianie spraw, podczas których trzeba dzwonić do nieznajomych osób, to już na starcie powinieneś wiedzieć, że praca w call center lub na stanowisku sprzedawcy / handlowca będzie utrudniona i nie jest dla Ciebie odpowiednia. 

Opisanie słabej cechy, którą starasz się wyeliminować

Zostańmy w temacie aplikacji na handlowca. Wadą może być to, że pracownik jest gadatliwy, ale jednocześnie wiadomo, że otwartość na komunikację w tej pracy ma wielkie znaczenie. Jeśli sprzedawca promujący usługi danej firmy nie boi się dzwonić do nieznajomych, jest ekstrawertykiem, gadułą, ale ma dryg do handlu i potrafi sprzedać usługę, pozyskać nowego klienta – zyskają na tym dwie strony: pracodawca, ponieważ wzrośnie liczba nowych klientów, a także pracownik – wykona świetnie pracę i może otrzymać dodatkową prowizję za podpisaną umowę. 

 

W wielu ogłoszeniach wymagana jest znajomość języka obcego. Bardzo często jednak jest to dodatkowa informacja, ponieważ podczas pracy na co dzień język obcy nie jest potrzebny. Jeśli jednak nie mówisz płynnie np. w języku angielskim, ale na co dzień uczęszczasz na korepetycje, konwersacje lub do szkoły językowej, możesz o tym wspomnieć. Dasz przykład na to, że choć płynnie nie mówisz w danym języku, robisz wszystko, żeby to zmienić. 

 

Jeśli jednak praca, przykładowo z Excelem, ma być codziennością, a rekruter nie zapyta Cię o to podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to jeśli nie masz dużego doświadczenia, naucz się podstaw obsługi tego programu, korzystając z poradników czy kursów. Niekiedy wymagana umiejętność pracy z Excelem kończy się na podstawowych lub średnio zaawansowanych zadaniach, więc wystarczy trochę pracy i np. jeden kurs, aby poprawić swoje umiejętności. Możesz przez 2–3 dni pouczyć się Excela przed rozmową kwalifikacyjną, a potem także przed rozpoczęciem pracy.

 

Nie wymieniaj też wady, która nie ma związku z zadaniami, które czekają na Ciebie na danym stanowisku. Dlaczego? W zasadzie mógłbyś obrócić pytanie w żart i powiedzieć „Nie lubię zmywać naczyń”, ale raczej podejdź do tego poważniej, jeśli widzisz, że rekruter zadał to pytanie w pełni poważnie.

Wady i zalety na rozmowie kwalifikacyjnej – czego nie mówić?

Przede wszystkim mów prawdę. Kłamstwo dotyczące umiejętności i doświadczenia wyjdzie na jaw bardzo szybko, gdy jako nowy pracownik będziesz realizować konkretne zadania. Nie wymieniaj też cech, które tylko pozornie mogą być zaletą – pracoholizm nie jest korzyścią, szczególnie w czasach, gdy tak wiele mówi się o work-life balance. Poza tym, rekruter może uznać tę odpowiedź jako puste słowa bez pokrycia. 

Czasem nie jesteśmy tak naprawdę pewni, czy nadajemy się na dane stanowisko, ponieważ zasiedzieliśmy się w jednej pracy, mamy określone obowiązki i brak nowych perspektyw. Jeśli nigdy nie zarządzałeś pracą innych, ale masz już kilkuletnie doświadczenie w danej branży, to tak naprawdę nie wiesz, jak wypadniesz podczas takiego wyzwania. Nie musisz od razu wspominać o tym, że nie lubisz zarządzać ludźmi, ponieważ tego nie wiesz w stu procentach. Pamiętaj także, że Twój zakres obowiązków może być dużo szerszy i nie będzie trzeba zajmować się tylko i wyłącznie nadzorowaniem pracy innych. Nasze myśli nierzadko potrafią blokować własne plany oraz cele. W pierwszej chwili marzymy o zmianie, ale później zastanawiamy się, czy podołamy na nowym stanowisku. Nie wiesz tego, jeśli nie spróbujesz. 

Przygotowany kandydat, potrafiący przedstawić swoje zalety podczas rekrutacji, który dodatkowo zrobił research o firmie, może odczuwać mniej stresu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szczególnie osoby introwertyczne, które mogą jeszcze bardziej stresować się przed rozmową z rekruterem, jeśli odpowiednio się przygotują, będą czuć się zdecydowanie spokojniej i pewniej.