Millenialsi na rynku pracy

Pracodawcy coraz częściej oczekują od osób rozpoczynających karierę zawodową doświadczenia i praktyki. Czy takim wymaganiom jest w stanie sprostać pokolenie Y, które wkracza właśnie na rynek pracy? Kim są tzw. millenialsi, jak poszukują pierwszej pracy i jakie mają oczekiwania?

Postanowiliśmy sprawdzić, jacy są młodzi, szukający zatrudnienia. Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród użytkowników w wieku 18–30 lat i poszukujących pracy na OLX Praca pokazują, że nie tacy millenialsi straszni, jak ich malują.

Słów kilka o pokoleniu Y

Mówi się, że są waleczni, odważni i przebojowi, ale także aroganccy, egoistyczni i pełni obaw przed dorosłością. Urodzeni w latach 1980–2000 millenialsi to osoby, które miały szansę dorastać i rozwijać się w wolnym kraju, nieznające niemal żadnych ograniczeń i przeciwwskazań do realizacji swoich planów. Nie doświadczyli rzeczywistości, w której każdy dostawał pracę, a bezrobocie niemal nie istniało. Millenialsów stać na wiele, a ich upór może zadziwiać.

Aż 86% użytkowników rozglądających się za pierwszą pracą na OLX ma od 18 do 24 lat.

Mit o oczekiwaniach finansowych

Istnieje przekonanie, że millenialsi posiadają nierealistyczne oczekiwania finansowe. Tymczasem wyniki ankiety tego nie potwierdzają. Prawie połowa użytkowników poddanych badaniu oczekuje wynagrodzenia w wysokości od 1500 do 2000 złotych netto, a prawie jedna trzecia oczekuje zarobków w wysokości od 2000 do 3000 złotych na rękę.

Jakie ogłoszenia przykuwają wzrok millenialsów?

Do najczęściej odwiedzanych, przez poszukujących pierwszej pracy, należą ogłoszenia w kategoriach administracja biurowa i gastronomia. Dużą popularnością cieszą się również oferty pracy na stanowiskach kasjerów i ekspedientów. Kryterium, na które zwracają uwagę na samym początku, jest lokalizacja miejsca pracy. Większość ankietowanych zadeklarowało, że jest to najbardziej istotny element ogłoszenia rekrutacyjnego. Ważne okazały się także wymagania wobec kandydata na danym stanowisku i wymiar czasu pracy. Jak wspominamy wyżej, mniej ważne dla młodzieży poszukującej zatrudnienia jest wynagrodzenie oraz rodzaj umowy.

Choć młode pokolenie może być w oczach wielu pracodawców trudne do zrozumienia, zdecydowanie zasługuje na szansę. Millenialsów cechuje imponująca odwaga, przebojowość oraz chęć rozwoju. Ich elastyczność i gotowość do nauki czyni z pokolenia Y pracowników, którzy wniosą do każdej firmy element świeżości i pozytywnej energii.

Autorka: Aleksandra Frątczak

Ankieta została przeprowadzona w serwisie OLX Praca w październiku 2016 r. i wzięło w niej udział 3651 osób.