Mali warszawiacy z książką od OLX

29.06.24
clock 5 min.
Redakcja

Z okazji Dnia Ojca dwa warszwskie szpitale otrzymały wyjątkowy prezent – książeczki dla ojców. To akcja organizowana przez OLX, w ramach której świeżo upieczeni ojcowie otrzymają 1000 darmowych książeczek w momencie narodzin dziecka. Autorem publikacji „Pierwsza książka mojego taty” jest Tomasz Rusek, a partnerami: Szpital Bielański w Warszawie oraz Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Niebawem książka trafi także do wyprawki dla małych poznaniaków.

Zaangażowanie marki OLX, która swoją siedzibę ma w Poznaniu, w sprawy lokalnej społeczności to część szerszej  dużej kampanii „Work-family balance”, która skupia się wokół świadczeń opiekuńczych dla ojców, w szczególności na 9 tygodniach nietransferowanego urlopu rodzicielskiego dla ojca. Jest to odpowiedź na wdrożoną w 2023 roku dyrektywę work-life balance, mającą na celu wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Nowelizacja kodeksu pracy, która była częścią dyrektywy Work-life balance, dała mężczyznom prawa, które mają pomóc im zaangażować się w większym stopniu w opiekę nad dziećmi. Od momentu wprowadzenia nowych regulacji obserwuje się wzrost liczby ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego. Dane ZUS wskazują, że w 2023 roku skorzystało z niego 19 tys. ojców, co stanowiło 7% uprawnionych. W pierwszych miesiącach 2024 roku odsetek ten wzrósł do ponad 15%, co świadczy o pozytywnym trendzie, choć oczekiwania były jeszcze wyższe.

Z okazji Dnia Ojca pierwsze egzemplarze „Pierwszej książki mojego taty” trafiły do dwóch dużych warszawskich szpitali. 

,,Przekazując „Pierwszą książką mojego taty” w ręce podopiecznych szpitala w symboliczny sposób chcemy podkreślić znaczenie aktywnego udziału ojców w opiece nad dziećmi. Robimy to w Warszawie, bo tam po części bije serce naszej organizacji. Wierzymy też, że sporo jeszcze trzeba wykonać w temacie partnerstwa w opiece nad dziećmi, a to dobry krok we właściwą stronę”

Łukasz Borowicz z OLX.

Od końca czerwca książeczki będą wręczane świeżo upieczonym rodzicom z Oddziałów Położniczych Szpitala Bielańskiego i Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

„Jako lekarz ginekolog codziennie widzę, jak ważne jest wsparcie ojców dla świeżo upieczonych mam. Po wypisie ze szpitala, zaangażowanie taty może naprawdę odmienić rzeczywistość nowej mamy i dziecka. Inicjatywy takie jak ta pomagają uświadamiać ojcom, jak istotna jest ich rola i zrozumieć, że opieka nad noworodkiem to zadanie dla obojga rodziców. To nie tylko wsparcie emocjonalne, ale też budowanie silniejszej więzi rodzinnej już od pierwszych dni życia dziecka.”

 Rafał Zadykowicz, ambasador fundacji Share the Care.”

,,Każdy taki gest jest niezwykle miły. Już podczas zajęć na Szkole Rodzenia mówimy i tłumaczymy, jaka jest rola mamy, a jaka taty. Mamy nawet specjalne zajęcia z psychologiem, ponieważ dla wielu par narodziny dziecka wiążą się z dużą, życiową rewolucją. Czasami nie umieją sobie wzajemnie pomóc. Książka będzie cudownym uzupełnieniem naszej misji”  

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Wyniki badania zrealizowanego przez Minds&Roses na zlecenie OLX pokazują, że większość respondentów (76%) za najlepszy model rodziny uważa ten partnerski. Partnerski, to taki w którym partnerzy rodzice wykonują pracę zawodową i równo dzielą się obowiązkami domowymi. Równocześnie jednak na pytanie o role partnerów w związku – 72% badanych wskazało, że mężczyźni powinni być przede wszystkim wsparciem psychicznym dla żony czy partnerki oraz dbać o bezpieczeństwo finansowe rodziny, a kobiety powinny opiekować się dziećmi (65%), dbać o ich rozwój psychiczny i fizyczny (60%) oraz troszczyć się o porządek w domu (55%). A to świadczy o tym, że jesteśmy jeszcze na początku tej długiej drogi. 

Wszyscy zainteresowani są jednak zgodni, że potrzebne są rozwiązania, które przyspieszą tempo zmian. Wagę tego problemu dostrzega OLX i wykorzystując swoją pozycję rynkową, inicjuje dyskusję, w którą włączyły się już NGO’s i media. Ma ona na celu próbę znalezienia odpowiedzi na pytania o to, jak zmniejszyć bariery i zachęcić rodziców do współdzielenia opieki oraz jaką rolę w tym procesie odgrywa prawo, a jaką mogą odgrywać pracodawcy. 

,,Pierwsza książka mojego taty” to czułe i ciepłe wsparcie każdego mężczyzny, który zaraz zostanie albo niedawno został tatą. Nie ma w niej rzeczowych porad. Nie ma wypowiedzi ekspertów. Nie ma pouczania. Jest… dziecko, które opowiada ojcu, jak wielka czeka go przygoda, jak niezwykły to będzie czas. Tak, będzie ciężko. Tak, będzie nerwowo. Tak, po drodze trafią się katary i nieprzespane noce. Ale razem dadzą radę! To książka – pamiątka. Książka, która może także pomóc kobiecie w subtelny sposób podpowiedzieć partnerowi, jak ważne będzie jego zaangażowanie i opiekowanie się dzieckiem”

Tomek Rusek, autor „Pierwszej książki mojego taty”,

która w liczbie 1000 sztuk trafi do wyprawek

dla nowo narodzonych poznaniaków.

O autorze:
Tomasz Rusek ma 43 lat i dwie córki. Jest autorem książek dla dzieci, w mediach społecznościowych działa jako „Tata na macierzyńskim”, gdzie z rozmysłem i szczyptą żenady obśmiewa własną ojcowską codzienność, bo dzięki temu robi się bardziej znośna. Nie mówi tam nikomu jak żyć i wychowywać dziecko. Porad radzi szukać u specjalistów, a nie w Internecie i na forach. Jako tata na macierzyńskim.