Jakie studia wybrać po 50. roku życia?

01.02.24
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Na naukę nigdy nie jest za późno. Obecnie coraz więcej osób po pięćdziesiątym roku życia podejmuje decyzję o poszerzeniu swojej wiedzy i podniesieniu kwalifikacji, w tym wracając na studia. Niezależnie od tego, czy chodzi o kierunki podyplomowe, inżynierskie, licencjackie, magisterskie, czy szkołę doktorską, warto pamiętać, że to nie wiek jest przeszkodą i najważniejsze są chęci. Sprawdzamy, czy warto iść na studia po 50 roku życia. 

W tym artykule:
  1. Kiedy warto podjąć studia po 50. roku życia?
  2. Korzyści wynikające ze studiowania po 50. roku życia
  3. Jaki kierunek studiów wybrać po 50-tce?
  4. Studiowanie w dojrzałym wieku – jak to zorganizować?
  5. Co to jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Kiedy warto podjąć studia po 50. roku życia?

Studiowanie po 50-tce to dobre rozwiązanie dla osób, które nie boją się wyzwań, lubią się rozwijać lub myślą o przebranżowieniu. Powody podjęcia decyzji o kontynuowaniu nauki w starszym wieku często się łączą, a ukończenie wymarzonego kierunku jest powodem do dumy i zwiększa możliwości na rynku pracy. 

Przebranżowienie lub szukanie nowych wyzwań

Dojrzały wiek nie musi oznaczać stagnacji. Jeśli szukasz nowych wyzwań i chcesz dalej się uczyć, aby spróbować sił w nowej branży, studia mogą okazać się świetnym wyborem. W ten sposób poszerzysz swoje kwalifikacje i łatwiej będzie Ci je wykazać w toku procesu rekrutacyjnego. Kończąc studia po 50 roku życia, pokazujesz, że wyróżnia Cię samozaparcie i ambicja. To szansa na zmianę branży i wyższe zarobki. Jeśli czujesz, że obecna praca zawodowa nie daje Ci satysfakcji, zastanów się, czy studiowanie może pomóc w zmianie miejsca zatrudnienia. 

Wymagania do awansu

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a młodzi ludzie są coraz lepiej wykształceni. Z tego powodu pracownicy po 50 roku życia muszą przykładać dużą uwagę do regularnego dokształcania się i dbać o aktualność wiedzy. Czasami ukończenie studiów jest niezbędne, aby dostać awans. Jeśli chcesz wyróżnić się spośród grona współpracowników i rozwijać swoją karierę po 50-tce, sprawdź, co i gdzie możesz studiować. 

Rozwijanie zainteresowań

Po 50 roku życia można studiować dla siebie. Jeśli kiedyś skończyłeś studia, które zapewniły Ci dobrze płatną pracę i ambitny zawód, ale nie były Twoim wymarzonym kierunkiem, teraz jest dobry czas na pójście za głosem serca. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji okażą się np. studia zaoczne dla dorosłych, które nie będą kolidować z pracą zawodową. 

Osobista satysfakcja

Awanse i wysokie zarobki dla wielu osób nie są najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o pójściu na studia po 50 roku życia. Dojrzały wiek sprzyja uważności i zwracaniu uwagi na swoje potrzeby. Moment, w którym masz stałe zatrudnienie i wypracowaną pozycję, nie musi prowadzić do zaprzestania kształcenia. Studia mają szansę dać mnóstwo satysfakcji i umożliwić znalezienie nowych pasji.

Korzyści wynikające ze studiowania po 50. roku życia

Studia po 50 roku życia niosą szereg korzyści. Nie da się wskazać jednej najważniejszej, a zwiększenie szansy na zdobycie lepszej pracy to tylko jedna z zalet. 

Rozwój osobisty i intelektualny

Studia dla dorosłych po 50-tce umożliwiają rozwój osobisty i intelektualny. Młodzi ludzie są przyzwyczajeni do poszerzania swojej wiedzy, ponieważ wyższe wykształcenie zdobywają najczęściej zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Osoby starsze powszechnie skarżą się na stagnację i brak możliwości rozwoju. Właśnie dla nich studia będą świetnym rozwiązaniem. Dalsza edukacja po przerwie to szansa na nowe kwalifikacje i kompetencje. Inwestować w siebie warto w każdym wieku i nie można się zrażać pozornymi przeciwnościami. 

Zdobycie fakultetu

Niezależnie od tego, czy masz tytuł naukowy, studia po 50-tce to szansa na zdobycie nowego fakultetu. Poszerzenie kwalifikacji zwiększa szanse na awans i z pewnością zrobi wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Dla wielu osób sama świadomość obrony pracy dyplomowej jest powodem do dumy i ogromnej satysfakcji, dlatego warto realizować marzenia o skończeniu studiów na wybranym kierunku również po 50 roku życia. 

Dostęp do nowych technologii i najnowszych wyników badań

Obecnie studiowanie to więcej możliwości niż kilkadziesiąt lat temu. Studia pozwalają dziś nauczyć się więcej i obok wiedzy rozszerzyć również umiejętności praktyczne. Program wielu kierunków jest skonstruowany kompleksowo i pozwala na wszechstronne przygotowanie do nowej pracy. Dodatkowo studiowanie dla Ci dostęp do najnowszych wyników badań. Możesz korzystać z nowych technologii i rozwijać się naukowo z pomocą doświadczonych nauczycieli. 

Jaki kierunek studiów wybrać po 50-tce?

Studia po 50 roku życia powinny być przede wszystkim przyjemnością. Uczelnia ma pozwolić na rozwój i dać satysfakcję. Z tego powodu kierunek warto wybrać zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeśli zawsze marzyłeś o zdobyciu określonego dyplomu, ale wcześniejsze studia wybrałeś ze względu na możliwości zawodowe, to dobry moment do powrotu do dawnych marzeń. 

Gdy idziesz na studia, aby się przekwalifikować, zmienić pracę albo zdobyć awans, dokładnie sprawdź, który dyplom da Ci największe możliwości. Śledź aktualne trendy i statystyki. Jeśli planujesz piąć się po szczeblach kariery w obecnym miejscu pracy, swoje plany możesz skonsultować z pracodawcą.

Studiowanie w dojrzałym wieku – jak to zorganizować?

Wydaje Ci się, że studiowanie po 50 roku życia trudno zorganizować? To oczywiste, że w tym wieku masz stałą pracę i określone zobowiązania. Na szczęście obowiązki zawodowe da się z powodzeniem łączyć z nauką. Typowe studia inżynierskie lub licencjackie, a później studia magisterskie, to niejedyne rozwiązanie. Możesz iść np. na studia podyplomowe, które trwają krócej. 

Wiele uczelni ma też w swojej ofercie dedykowane studia dla 50 latków, czyli studia dla dorosłych. W takim przypadku zajęcia z góry będą dopasowane do potrzeb osób pracujących na etacie. W praktyce – nawet jeśli jesteś aktywny zawodowo – możesz iść praktycznie na każde studia zaoczne. Przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w rekrutacji sprawdź, jak często na danym kierunku odbywają się zjazdy. O łączeniu studiów z pracą czasami warto też porozmawiać z pracodawcą. 

Nie bój się nowego! Pamiętaj, że obecnie taką decyzję jak Ty podejmuje coraz więcej osób po 50-tce. Szybko przyzwyczaisz się do nowego trybu. Gdy poznasz nowych ludzi, różnica wieku przestanie być problemem. Rozwijaj się bez kompleksów i nie zapominaj, dlaczego podjąłeś decyzję o kontynuowaniu nauki. Świadomość celu pomoże utrzymać ambicję przez cały okres studiów. 

Co to jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

W Polsce ogromną popularność zyskał Uniwersytet Trzeciego Wieku. To program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego celem jest upowszechnianie nauki oraz badań naukowych wśród osób starszych. Idea ma sprzyjać aktywizacji społecznej i intelektualnej seniorów oraz zapobiegać ich wykluczeniu. Zajęcia odbywają się m.in. na uczelniach i obejmują różnorodną tematykę. To świetne rozwiązanie dla osób starszych, które nie chcą wracać na standardowe studia, ale zależy im na możliwości poszerzania swojej wiedzy. 

Studiowanie po 50-tce to nie tylko sposób na poprawę swojej sytuacji na rynku pracy, ale również rozwój osobisty i intelektualny. Naukę da się połączyć z pracą, zwłaszcza że na chętnych czeka szereg rozwiązań. Jeśli marzysz o uzyskaniu dyplomu, sprawdź ofertę interesujących Cię uczelni i zastanów się, jak zorganizować edukację, aby połączyć ją ze swoimi zobowiązaniami.