Jak wykorzystać talenty w poszukiwaniu pracy?

15.05.24
clock 7 min.
Justyna Zacharuk Justyna Zacharuk

Polacy, zaraz po Grekach, pracują najdłużej w Europie. Nasz tydzień pracy trwa statystycznie 40,4 godziny. To właśnie w pracy budujemy relacje, przeżywamy mnóstwo emocji — od radości po złość. To tam generujemy pomysły, uczymy się rozwiązywać konflikty, szlifujemy wiedzę merytoryczną. Możesz w swoim biurze doświadczać dużego zaangażowania, chęci do działania bądź wręcz przeciwnie — czuć zniechęcenie i brak motywacji. Dlaczego jedna praca może śmiertelnie nużyć, a druga uskrzydlać? Dużo zależy od tego, jak dalece to, co robisz, jest powiązane z twoimi osobistymi talentami. Szukając nowej pracy, skupiaj się nie tylko o zarobkach i benefitach. Sprawdzaj także, na ile profesjonalne środowisko pomoże ci rozwijać twoje naturalne mocne strony. Od czego zacząć, jak szukać pracy korzystając ze swoich talentów? Jak zawsze, od początku.

W tym artykule:
  1. Pierwszy krok: nazwij, rozpoznaj swoje talenty.
  2. Drugi krok: połącz talent z umiejętnością
  3. Trzeci krok: sprawdź jakie potrzeby stoją za twoimi talentami
  4. Czwarty krok: CV jako ilustracja twoich talentów
  5. Piąty krok: styl poszukiwania pracy a talent

Pierwszy krok: nazwij, rozpoznaj swoje talenty.

W tym celu możesz skorzystać z uznanej metodyki Instytutu Gallupa, która za sprawą badania Strengths Finder 2.0 (dostępnego on-line na stronie www.gallup.com) nazwie twoje najsilniejsze talenty. Zostaną one uszeregowane od tych najsilniejszych, najbardziej widocznych w twoim codziennym zachowaniu, aż po te, które prawdopodobnie będą występować w ilości aptecznej.

Jeśli nie chcesz skorzystać z badania, zapraszam cię do świadomej i uważnej autoobserwacji. Znajdź czas w trakcie dnia (pora jest dowolna), aby zadać sobie poniższe pytania:

  • Realizując jakie zadania odczuwam energię?
  • Jak dalece czuje, że się rozwijam, uczę nowych rzeczy robiąc daną aktywność?
  • Jakie swoje potrzeby zaspokajam robiąc daną czynność?
  • Jak bardzo chcę powtarzać określone zadanie?

Proponuję przynajmniej przez tydzień przeprowadzać ten eksperyment. Im więcej danych, tym lepiej. Postaraj się notować główne wnioski. To na ich podstawie możesz podjąć próbę zdefiniowania swoich talentów, a co za tym idzie łatwiej namierzyć takie obszary zawodowe, które będę ci sprawiać przyjemność i w których wykazywać będziesz największą efektywność.

Drugi krok: połącz talent z umiejętnością

Talent to potencjał. Tylko i aż. Talent, aby w pełni działał na twoją rzecz, musi uruchamiać i rozwijać konkretne umiejętności. Jeśli z obserwacji bądź badania Gallupa wyszło, że masz talent do budowania relacji, tworzenia zespołów to warto nazwać, jakie konkretne twoje działania przyczyniają się do tego, że ludzie chcą z tobą współpracować. Może być to sposób, w jaki słuchasz, zadajesz pytania, moderujesz dyskusję itd. Z tą wiedzą sprawdź, jakie organizacje mogą zaoferować ci pracę, która najlepiej zagospodaruje tę umiejętność. Działaj z prądem talentów i rozwiniętych wokół nich umiejętności. Działanie pod prąd szybko skończy się zawodową frustracją.

Trzeci krok: sprawdź jakie potrzeby stoją za twoimi talentami

Za każdym naszym potencjałem czy talentem stoi jakaś potrzeba. Jeśli masz talenty analityczne, prawdopodobnie będziesz potrzebował czasu i warunków na przemyślenia, zgłębienie przyczyn czy dowiedzenia się, dlaczego coś funkcjonuje tak, a nie inaczej. To może być dla ciebie konkretną wskazówką do rozmowy z potencjalnym pracodawcą nie tylko o zakresie obowiązków, ale także o stylu pracy. Praca stanie się źródłem satysfakcji i energii, jeśli zadbasz o swoje potrzeby, które pomagają talentom się rozwijać.

Czwarty krok: CV jako ilustracja twoich talentów

Klasyczne, grzeczne CV już dawno przeszło do lamusa. Im będzie ono bardziej kreatywne i spójne z tobą, twoim naturalnym stylem, tym większa szansa, że zostanie zauważone. Twórz opowieść o sobie pod dyktando posiadanych talentów. Jeśli jesteś nastawiony na działanie, takie talenty jak osiąganie czy organizator nie są ci obce — zaznacz je w CV. Opisz swoje doświadczenie przez pryzmat zrealizowanych konkretnie projektów, pokaż swoją skuteczność. Pozwól, aby osoba cię rekrutująca od samego początku mogła poczuć twoje talenty. To niezwykle istotna informacja o tobie.

Piąty krok: styl poszukiwania pracy a talent

Poszukiwanie pracy nie kończy się na przeglądaniu portali prezentujących oferty zatrudnienia. Styl poszukiwania pracy może być odzwierciedleniem twoich talentów. Jeśli identyfikujesz u siebie talenty związane z budowaniem relacji, łatwością poznawania nowych ludzi — ogłoś, że szukasz pracy, korzystaj z sieci kontaktów, puszczaj wici. Jeśli jesteś kreatywny — nagrywaj filmiki, wirtualne CV i umieszczaj np. na LinkedIn.

Poszukiwanie pracy może być przygodą, a nie trudem kojarzącym się z niepokojem i napięciem. To aktywność, podczas której możesz świadomie identyfikować i rozwijać swoje naturalne potencjały. Budzić w sobie gotowość i odwagę, aby mówić otwarcie o swoich talentach i gotowości do świadomego z nich korzystania.