Jak dobrze zorganizować wigilię firmową?

01.12.24
clock 5 min.
Zuzanna Majewska
Jak dobrze zorganizować wigilię firmową?
Grudzień to czas wigilii firmowych. Taka impreza kończąca rok jest doskonałą szansą na podsumowanie sukcesów zespołowych, jak i indywidualnych. To także okazja, by pracodawcy podziękowali pracownikom za trud włożony przez cały rok w realizację zadań. Aby przyjęcie bożonarodzeniowe w pracy się powiodło, warto przemyśleć sposób jego organizacji. Jaką porę wybrać? Zorganizować w biurze czy w wynajętym obiekcie? Zdecydować się na alkohol czy z niego zrezygnować? Podpowiadamy, jak przygotować udaną firmową wigilię.
W tym artykule:
  1. Kiedy i dla kogo firmowa wigilia?
  2. Wigilia firmowa z alkoholem czy bez?
  3. Na to zwróć uwagę organizując wigilię firmową
  4. Jakie prezenty dla pracowników?

Kiedy i dla kogo firmowa wigilia?

Pierwsza, niezwykle ważna zasada jest taka, że impreza musi być ogólnodostępna, a każdy zaproszony musi czuć się na niej dobrze bez względu na własne przekonania, wyznanie czy światopogląd. Jeżeli ktoś czułby się dyskryminowany, stanowi to poważny problem. Warto zadbać, by wigilia firmowa odbywała się wieczorem, a pracownicy nie musieli przychodzić następnego dnia do pracy. Każdy z nich powinien odczuwać ten komfort, bez względu na to, czy pije alkohol, czy nie. 

Należy również pamiętać, że firmie mogą być zatrudnieni pracownicy, którzy ze względu na swoje wyznanie nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie przekonania religijne muszą być traktowane na równi. Stawianie jednej religii ponad inną może być postrzegane jako dyskryminacja. Ważne jest również to, by pamiętać, że część pracowników może mieć dietę związaną z ich przekonaniami religijnymi. Dlatego na stole powinno się znaleźć również jedzenie dla takich osób. Ten szacunek dla innych religii powinien się wyrażać również w dacie wybranej na imprezę firmową. W okresie świąt Bożego Narodzenia odbywają się również inne święta religijne m.in. Chanuka. Wigilia w pracy nie powinna  kolidować z innymi świętami, ponieważ na imprezę firmową zaproszony jest każdy pracownik. Idąc dalej, można nawet zachęcać pracowników innych wyznań, by dzielili się swoimi zwyczajami z pracownikami obchodzącymi Boże Narodzenie. 

Ogromne znaczenie ma dostępność powierzchni, na której odbywa się zabawa. Każdy pracownik musi móc dostać się do takiego miejsca. Dlatego trzeba się zastanowić, czy pracownicy o różnym poziomie sprawności fizycznej będą mogli dotrzeć do tego miejsca, a także czy na tym samym poziomie są toalety. Oczywiście ta zasada nie będzie obowiązywała w każdej firmie, bo jeśli mówimy o małym przedsiębiorstwie, w którym zatrudnieni są wyłącznie młodzi ludzie bez niepełnosprawności, takie miejsce na wigilię firmową wybrać jest łatwiej. 

Pandemia sprawiła, że więcej osób pracuje zdalnie. Często też wigilia firmowa odbywa się w głównej siedzibie, a pracownicy są rozsiani w filiach po całej Polsce. Trzeba pamiętać, by takich osób nie pomijać przy organizacji wigilii w pracy. Optymalne jest pokrycie kosztów dojazdu na imprezę oraz zakwaterowania. Jednak jeśli to przerasta finansowe możliwości pracodawcy, można wdrożyć zdalne świętowanie za pośrednictwem platform internetowych. Warto pomyśleć o wspólnych quizach czy zabawach. Oczywiście ważne jest, by pracownicy zdalni mieli również zapewnione jedzenie i alkohol tak jak ci z głównej siedziby. W żadnym momencie nie powinni się bowiem poczuć gorzej traktowani ze względu na lokalizację ich biura.

Wigilia firmowa z alkoholem czy bez?

Alkohol na imprezie firmowej – to istotna kwestia i trzeba zdawać sobie sprawę, że może być trudno połączyć oczekiwania pracowników w tej materii. Dla części osób taka impreza będzie postrzegana jako taka, na której można wypić kilka drinków i poczuć się wyluzowanym. Będą jednak również osoby, które alkoholu nie piją. Mogą czuć się one niekomfortowo, gdy po jakimś czasie części osób procenty zaczną już uderzać do głowy. Wbrew pozorom może to być istotny problem. Według badania YouGov (międzynarodowa firma działająca w branży badań rynku, sondaży i analizy danych) aż 53 proc. pracowników chciałoby, aby wywierano na nich mniejszą presję, aby pili alkohol podczas wydarzeń firmowych. Jak zaradzić temu problemowi? Warto przypomnieć pracownikom przed służbową wigilią, by szanowali wybór koleżanek i kolegów, którzy nie chcą pić napojów z procentami. Zwrócić uwagę na to, że teksty typu „jeden nie zaszkodzi” i jakiekolwiek formy wyśmiewania się z osób, które rezygnują z alkoholu, są nie tylko nie na miejscu, ale wręcz mogą zostać potraktowanie jako nękanie. Z tego punktu widzenia na pracodawcy ciąży powinność załatwienia alternatywnych dla alkoholowych napojów, by nie zaistniało ryzyko dyskryminacji. Mimo że w imprezie biorą udział osoby dorosłe, warto zwrócić uwagę, czy nikt po alkoholu nie chce wsiąść do samochodu i go prowadzić. Choć może wydawać się to zaskakujące, osoba dostarczającą alkohol odpowiada za to, co się dzieje na takiej imprezie i jak jest on spożywany. Gdyby doszło na niej do jakiegoś nieszczęśliwego wydarzenia pod wpływem alkoholu, pracodawca będzie ponosił za to częściową odpowiedzialność. 

Na to zwróć uwagę organizując wigilię firmową

Bardzo ważna jest kwestia menu. Trzeba brać pod uwagę nie tylko dostosowanie go do diet związanych z wyznaniem pracowników, ale również uwzględnić każdą inną opcję. Koniecznie muszą być propozycje wegetariańskie i wegańskie. Warto też przygotować produkty bezglutenowe. Istotne jest, by każdy z pracowników czuł się na takiej imprezie dobrze. Nie do pomyślenia jest, że ktoś wyjdzie głodny i z poczuciem dyskryminacji. 

Warto też pomyśleć o kwestii muzyki. Wydaje się to banalny problem, jednak trzeba pamiętać, że hałas i światła stroboskopowe mogą być nieprzyjemne, a czasem wręcz niebezpieczne dla osób z autyzmem czy epilepsją. Jeżeli na naszej imprezie ma być głośna muzyka i DJ, warto wcześniej poinformować o tym pracowników. Podobnie jak przypomnieć o polityce firmowej w zakresie zamieszczania zdjęć w social mediach. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich mogą mieć zły wpływ na reputację firmy.

Jakie prezenty dla pracowników?

Firmowa wigilia to spore obciążenie dla budżetu, można więc ograniczyć się do wspólnego lunchu. Ciekawą opcją będzie też spotkanie integracyjne, podczas którego pracownicy muszą wspólnie wykonywać zadania, by dostać prezenty od Świętego Mikołaja. Takie eventy organizują firmy zewnętrzne, które można zatrudnić. Bez względu jednak na formułę świętowania, warto przygotować dla pracowników podarunki. Ci z pewnością się ich spodziewają. Atrakcyjne prezenty podnoszą morale zatrudnionych osób, poprawiają ich nastrój. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest przekazanie kart podarunkowych zasilonych konkretną kwotą. Pracownik może wtedy kupić sobie to, co chce. Można też wskazać zatrudnionym budżet na jedną osobę i poprosić o przesłanie linków do podarunków, które chcieliby w ramach tej kwoty dostać. To jednak wymaga więcej zachodu przy zamawianiu wskazanych rzeczy. Z pewnością jednak sprawi radość pracownikom. Warto to rozwiązanie przemyśleć w mniejszych firmach. Ciekawą opcją jest również przydzielenie pracownikom dnia wolnego od pracy np. w urodziny. Koszt takiego prezentu nie jest duży. W internecie można też kupić przeróżne zestawy prezentowe, zróżnicowane cenowo. Bez względu na wybór podarunku, należy również pamiętać o osobach, które nie są zatrudnione na etatach, by one nie czuły się wykluczone.