Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? – 10 porad jak zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy

10 porad jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa w sprawie pracy to dla kandydata ważne wydarzenie, które może wywoływać stres. Zwłaszcza gdy oferta jest atrakcyjna, a potencjalny pracownik nie bierze często udziału w procesach rekrutacji, z pewnością zastanawia się, jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną, jakie dokumenty zabrać i jaki będzie przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. 

Przed spotkaniem z rekruterem warto zadbać o dobre przygotowanie i odpowiednie nastawienie. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na wymarzoną pracę. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Skorzystaj z naszych porad. 

Zrelaksuj się przed rozmową o pracę

Stres podczas rozmowy o pracę jest naturalny, jednak nadmierne zdenerwowanie może utrudnić odpowiednie zaprezentowanie się. Z tego powodu przed spotkaniem zadbaj o relaks. 

Porządnie się wyśpij. W domu weź relaksującą kąpiel, w autobusie poczytaj ulubioną książkę, a przed wejściem na spotkanie posłuchaj odprężającej muzyki. Korzystaj ze sprawdzonych sposobów, które pozwalają Ci się wyciszyć. W momentach kryzysowych pamiętaj o głębokim oddychaniu. 

Zabierz ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty

Nie wiesz, co zabrać ze sobą na rozmowę o pracę? Zacznij od przygotowania niezbędnych dokumentów. Spakuj CV i list motywacyjny oraz w miarę możliwości referencje. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektórzy rekruterzy mogą być gorzej przygotowani do rozmowy i o nie poprosić. Dzięki posiadaniu przy sobie wydrukowanego CV będziesz mieć dodatkowo możliwość przejrzenia dokumentu przed rozmową kwalifikacyjną. W ten sposób przypomnisz sobie, jakie informacje się w nim znajdują i łatwiej będzie Ci odpowiadać na pytania rekruterów. 

W przypadku zawodów twórczych warto dodatkowo zabrać portfolio z projektami, zdjęciami czy publikacjami. W ten sposób pokażesz na przykładach, czym się zajmujesz i jakie masz osiągnięcia. 

Zrób research 

Jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz się do niej odpowiednio przygotować – i to nie tylko pod kątem swoich kwalifikacji i umiejętności. Poświęć czas na poznanie szczegółów o działalności i historii firmy, do której aplikujesz. Spróbuj ustalić, jak wygląda praca na danym stanowisku. 

Przyda się to z pewnością w czasie rozmowy z rekruterem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pokażesz mu, że jesteś zaangażowanym kandydatem i wykazujesz rzeczywiste zainteresowanie ofertą. Dodatkowo trudno odpowiedzieć na popularne pytanie „Dlaczego chcesz tutaj pracować?” bez choćby ogólnej wiedzy na temat przedsiębiorstwa. 

Wybierz profesjonalny strój 

Aby dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, zadbaj też o odpowiedni ubiór. Obecnie większość pracodawców nie wymaga ubierania się w garnitury czy garsonki. Postaw na taki strój tylko w sytuacji, gdy jest standardem na stanowisku, o które się ubiegasz. 

Jeśli wiesz, że w firmie obowiązuje dress code, dostosuj się do niego. W innych przypadkach ubierz się elegancko, ale wygodnie. Szczególnie polecane są proste wzory w stosowanych kolorach. Zrezygnuj z nadruków i intensywnych wzorów. Dobrze sprawdzi się koszula, spodnie albo spódnica i ewentualnie marynarka. 

Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną powinna być schludna i skromna. Lepiej postawić na proste upięcia, niż przesadzić z liczbą dodatków. Dobrym wyborem dla kobiety będzie delikatny makijaż dzienny. 

Przyjdź na rozmowę o pracę z odpowiednim nastawieniem 

Chcesz dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej? Nie zapomnij o dobrym nastawieniu. Optymistyczne podejście to pierwszy krok do zrobienia dobrego wrażenia na rekruterach. 

Przed rozmową o pracę nie nastawiaj się do niej negatywnie. Nie zakładaj z góry, że nie masz szans. Zamiast tego daj z siebie wszystko i zawalcz o wymarzoną posadę. Postaraj się dobrze przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, ale nie myśl zbyt dużo o tym, jak wypadniesz. Każdy proces rekrutacyjny przebiega inaczej, dlatego nie nastawiaj się, że każdy rekruter będzie pytał o to samo. 

Zamiast tego skup się na tym, co sam chcesz przekazać. Pamiętaj, że pracodawcy szukają pracowników pogodnych i pewnych siebie, dlatego dzięki dobremu nastawieniu możesz łatwiej osiągnąć swoje cele. 

Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną przed czasem

Chcesz dobrze wypaść na spotkaniu z rekruterem? Zadbaj o to, aby nie spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. 

Oczywiście zdarzają się wyjątkowe sytuacje, gdy kandydatowi np. zepsuje się samochód. Generalnie jednak spóźnienia są mało profesjonalne i mogą negatywnie wpływać zarówno na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, jak i ogólną ocenę potencjalnego pracownika. Z tego powodu przed spotkaniem wyjdź wcześniej z domu, aby uniknąć korków czy opóźnień komunikacji miejskiej. 

Daj się poznać przyszłemu pracodawcy

Rekruterzy zadają zróżnicowane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej również po to, aby lepiej poznać potencjalnych kandydatów. Daj się poznać pracodawcy i pokaż, jaką osobą jesteś. Nie udawaj na siłę kogoś innego – to właśnie Twoja wyjątkowość może się okazać wartościowa dla firmy. Nie bój się też opowiadać o swoich pasjach. W ten sposób możesz wyróżnić się spośród grona kandydatów. 

Odpowiadaj wyczerpująco na pytania pracodawcy 

Na wszystkie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiadaj wyczerpująco i z zaangażowaniem. Unikaj kilkuzdaniowych odpowiedzi. Jeśli masz taką możliwość, rozwiń każdą wypowiedź i uzupełnij ją o praktyczne przykłady. Przed wyznaczonym terminem zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami na rozmowie kwalifikacyjnej. W ten sposób ograniczysz stres w czasie spotkania. 

Zadbaj o mowę ciała. Siedź prosto i utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem. Jednocześnie postaraj się zachowywać naturalnie. 

Nie bój się mówić o swoich osiągnięciach

Świadomość mocnych stron to bardzo ważna cecha u kandydata. Z tego powodu nie bój się mówić o swoich osiągnięciach. Rozmowa rekrutacyjna to nie miejsce na przesadną skromność, tylko szansa na przekonanie do siebie rekrutera. Warto jedynie zadbać o to, aby być w stanie odpowiednio zaprezentować swoje umiejętności z nimi związane. 

Zadawaj pytania pracodawcy 

Wielu kandydatów zastanawia się, czy może zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Okazuje się, że tak, a co więcej jest to bardzo wskazane. 

Przemyślane pytania pozwolą wykazać się dociekliwością i zaangażowaniem. Udowodnią też, że realnie interesujesz się stanowiskiem, na które aplikujesz. Możesz pytać np. o sprawy administracyjne, zakres obowiązków, kwestie finansowe czy oczekiwania. Warto spisać je sobie przed spotkaniem w notatniku. 

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Wiesz już, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Przed rozmową kwalifikacyjną warto dodatkowo zastanowić się, czego unikać na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Podstawa to dostosowanie się do sytuacji. Zachowaj profesjonalizm w każdym etapie procesu i nie poruszaj tematów niezwiązanych z rekrutacją. Nie bądź zbyt wylewny. Nie używaj kolokwializmów, a tym bardziej wulgaryzmów. Uważaj, aby nie wypowiadać się negatywnie o swoim byłym pracodawcy. 

Nie pokazuj zdenerwowania, a tym bardziej o nim nie mów. Zamiast tego postaraj się sprawić wrażenie jak największego opanowania. 

Nie pytaj w pierwszej kolejności o urlop czy benefity. To naturalne, że interesują Cię te kwestie, ale kiepsko wypadniesz, jeśli będą to Twoje pierwsze pytania. 

Nie denerwuj się, że powtarzasz informacje zawarte w CV. Pytania o te rzeczy wcale nie oznaczają, że rekruter nie przygotował się do rozmowy – prawdopodobnie chce sprawdzić, czy wpisane tam informacje są prawdziwe albo rozwinąć zawarte w nim punkty. 

Pamiętaj też, że nie musisz uzasadniać podanych przez siebie oczekiwań finansowych. Wystarczy, że ustalisz widełki i będziesz się ich trzymać. 

Przed spotkaniem z rekruterem warto wiedzieć, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Większość opisanych punktów nie jest skomplikowana, a może przynieść wymierne efekty. Odpowiednie przygotowanie i unikanie podstawowych błędów pozwolą wyróżnić się spośród grona kandydatów i zwiększą Twoje szanse na wymarzoną pracę.