Gdzie widzisz siebie za 5 lat – jak odpowiedzieć na to pytanie?

23.01.24
clock 6 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Jeśli szukasz pracy, prawdopodobnie prędzej czy później na rozmowie rekrutacyjnej spotkasz się z pytaniem „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”. Czy odpowiedź może być znacząca pod kątem końcowej decyzji o zatrudnieniu Cię albo wyborze innego kandydata? Wbrew pozorom każdy fragment rozmowy jest istotny, dlatego warto dobrze przygotować się do spotkania i zawczasu zastanowić nad konstrukcją odpowiedzi. Podpowiadamy, jak odpowiedzieć na pytanie, gdzie widzisz siebie za 5 lat. 

W tym artykule:
  1. „Gdzie widzisz siebie za 5 lat” – dlaczego rekruter zadaje to pytanie? Czy ma ono duże znaczenie?
  2. Jak odpowiedzieć na pytanie „gdzie widzisz siebie za 5 lat”?
  3. „Gdzie widzisz siebie za 5 lat” – przykład odpowiedzi
  4. Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

„Gdzie widzisz siebie za 5 lat” – dlaczego rekruter zadaje to pytanie? Czy ma ono duże znaczenie?

Rozmowa o pracę wiąże się często ze stresem. W trakcie spotkania trudno się uspokoić, zwłaszcza gdy co chwilę słyszysz pytania, które wydają się podchwytliwe. Jednym z nich jest „Gdzie się widzisz za 5 lat?”. 

Rekruterzy zadają je z kilku powodów. Dla części to ciekawy sposób na rozpoczęcie rozmowy i nawiązanie kontaktu. Pytanie wydaje się w końcu dość ogólne i daje możliwość rozwinięcia wypowiedzi. Niektórzy pracownicy działu rekrutacji stoją jednak na stanowisku, że pytanie u wielu osób wywołuje niepotrzebny stres, dlatego część z nich rezygnuje obecnie z jego zadawania. 

Czy pytanie „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” może być podchwytliwe i mieć duże znaczenie? Czasami potencjalny pracodawca zadaje je, aby ustalić, czy pracownik wiąże swoją przyszłość ze stanowiskiem, na które aplikuje. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy warto inwestować czas i pieniądze w kandydata, czy może jego plany na przyszłość rozstrzygają, że nie zagrzeje on długo miejsca w firmie. Z tego powodu trzeba dobrze zastanowić się nad odpowiedzią jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. 

Jak odpowiedzieć na pytanie „gdzie widzisz siebie za 5 lat”?

Pytanie „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?” porusza Twoje plany na przyszłość. Zazwyczaj jest zadawane, aby zweryfikować plany zawodowe i osobiste kandydata na kolejne lata. 

Pytanie rekrutacyjne ma pomóc w ustaleniu:

  • Czy kandydat chce zostać w danej branży w przyszłości? 
  • Czy cele zawodowe kandydata są spójne z profilem stanowiska, na które aplikuje? 
  • Jak długo kandydat chce pracować w firmie? 
  • Czy kandydata wyróżnia pewność siebie? 
  • Jak kandydat ocenia swoje możliwości zawodowe? 

Obok kwestii zawodowych odpowiedź na pytanie pozwala też zweryfikować, czy kandydat dobrze przygotował się do rozmowy rekrutacyjnej i jak bardzo zależy mu na zdobyciu pracy w tej firmie. 

Z tego powodu w odpowiedzi musisz uwzględnić, jak wypowiedź zostanie odebrana przez rekrutera. Przede wszystkim zastanów się, jakie masz cele zawodowe i osobiste w najbliższym czasie. Pamiętaj, że większość pracodawców szuka pracowników na dłuższy okres. Zastanów się więc, czy od razu chcesz informować w czasie rozmowy np. o planowanym dłuższym wyjeździe, którego szczegóły nie zostały jeszcze ustalone. Sprawdź, czy Twoje cele zawodowe są spójne z zamieszczoną ofertą pracy. Jeśli tak, zaznacz, że właśnie w tej dziedzinie planujesz rozwój zawodowy. 

„Gdzie widzisz siebie za 5 lat” – przykład odpowiedzi

Chcesz zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy rekrutacyjnej, ale nie masz pomysłu, jak odpowiedzieć na pytanie, gdzie widzisz siebie za 5 lat? Nie ma jednego, dobrego wzoru odpowiedzi. Warto więc zrobić wszystko, aby odpowiedzieć oryginalnie i wyróżnić się spośród wielu kandydatów. Przykładowa odpowiedź może być ciekawą inspiracją przy konstruowaniu wypowiedzi, jednak warto pamiętać, aby szczegółowo dopasować ją do oferty pracy oraz swoich kwalifikacji i umiejętności. 

Jak odpowiedzieć na pytanie, gdzie widzisz siebie za 5 lat? Przykładowa odpowiedź znajduje się poniżej:

„W najbliższym czasie planuję rozwój zawodowy w zakresie spójnym ze stanowiskiem, o które się ubiegam. Za pięć lat chcę być samodzielnym specjalistą, który będzie zarządzał zespołem i szkolił młodszych pracowników. Oczekuję, że będę czuł się stabilnie i uda mi się czerpać satysfakcję z pracy”. 

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak widać rozmowa kwalifikacyjna może się okazać dosyć podchwytliwa. W praktyce jednak większość pytań powtarza się w różnych firmach. Dzięki temu do spotkania możesz się odpowiednio przygotować. Warto poświęcić trochę czasu, aby dobrze wypaść w oczach rekrutera. 

Określ swoje cele zawodowe i plan kariery

Podstawa dobrego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej to weryfikacja, do czego dążysz w pracy i jakie są Twoje plany na dalszą część kariery. Postaraj się zastanowić, czy wiążesz swoją przyszłość z jedną branżą i kiedy chciałbyś awansować. Pomyśl, czy czerpiesz satysfakcję z obecnej pracy i jakie umiejętności oraz doświadczenie w niej zdobyłeś. Ustal swoje priorytety i zastanów się, jak ważna jest dla Ciebie kariera zawodowa. 

Znajdź powiązanie między celem zawodowym a stanowiskiem, o które się ubiegasz

Po spisaniu celów zawodowych oraz rozpisaniu planu kariery jeszcze raz dokładnie przeczytaj ogłoszenie o pracę, o którą się ubiegasz. Sprawdź, czy Twoje przykładowe cele zawodowe są spójne z jego treścią. Postaraj się znaleźć powiązania między nimi a stanowiskiem, o które się ubiegasz. Jeśli uda Ci się je znaleźć, zadbaj o to, aby zawrzeć je w odpowiedzi. W ten sposób pokażesz, że jesteś odpowiednim kandydatem. 

Zastanów się, czy dana firma pomoże Ci zrealizować Twoje cele

Pamiętaj, że proces poszukiwania pracy prawie zawsze zajmuje trochę czasu. Nie decyduj się na nową posadę pochopnie. Najpierw zweryfikuj, czy dane przedsiębiorstwo pomoże Ci zrealizować Twoje cele. Jeśli czujesz, że tak, wspomnij o tym w odpowiedzi na pytanie, gdzie widzisz siebie za 5 lat. Gdy masz w tym zakresie wątpliwości, nie musisz deklarować od razu, że planujesz z danym zakładem pracy wieloletnią współpracę. Zamiast tego daj sobie czas na zadanie nurtujących Cię pytań w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. 

Pokaż, że jesteś elastyczny i otwarty na zmiany

W czasie rozmowy o pracę postaraj się pokazać, że jesteś otwarty na zmiany i szybko przystosowujesz się do nowych sytuacji. Obecne tempo obrotu gospodarczego sprawia, że przedsiębiorstwa muszą być elastyczne. Tego samego oczekują od swoich pracowników. Dużym plusem będzie, jeśli lubisz się uczyć i chcesz się rozwijać. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy po wejściu w struktury firmy chętnie odpowiedzą na potrzeby zakładu pracy i w razie konieczności zmienią stanowisko albo będą gotowi wesprzeć inny zespół. 

Bądź szczery

Nic nie robi gorszego wrażenia niż kłamstwo wykryte w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Najczęściej chodzi tu o nieścisłości w CV. Przed spotkaniem musisz liczyć się z tym, że treść życiorysu zostanie szczegółowo zweryfikowana przez rekrutera. Z tego powodu nie staraj się na siłę ulepszyć swojego CV o umiejętności, których tak naprawdę nie masz albo masz na poziomie niższym, niż wskazałeś. Ryzyko, że kłamstwo wyjdzie na jaw, jest wysokie. Zdecydowanie lepiej wypadniesz, gdy będziesz wprost mówić o swoich niedoskonałościach, zwłaszcza jeśli jednocześnie wskażesz, jak zamierzasz eliminować słabe strony. 

Jednym z najpopularniejszych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych jest „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”. W ten sposób rekruter może starać się ustalić, jakie są Twoje cele zawodowe i na jak długo zamierzasz się związać z danym zakładem pracy. Z tego powodu przed spotkaniem rekrutacyjnym zapoznaj się z naszymi wskazówkami i przygotuj odpowiedź, która wyróżni Cię z grona kandydatów i zwiększy Twoje szanse na wymarzone stanowisko.