Gdzie można zarobić najlepiej? Przegląd wynagrodzeń

Patrząc na liczbę ofert, a także plany pracodawców coraz częściej mówi się o powrocie rynku pracownika. Dane Raportu Płacowego przygotowanego w 2022 r. przez firmę Hays pokazują, że obecny rynek zdecydowanie sprzyja specjalistom i menedżerom. Popyt na określone kompetencje przewyższa ich dostępność, a to oznacza, że profesjonaliści mają wiele możliwości i mogą wybierać spośród atrakcyjnych ofert. To zjawisko wpływa na wysoki poziom konkurencji wśród firm i walkę o kandydata. Aż 74% firm spodziewa się trudności w rekrutacji. Z kolei aż 77% pracowników rozważa zmianę pracy.

Branże, w których zarobisz najwięcej

Pozycja negocjacyjna kandydatów jest zdecydowanie silniejsza niż przed rokiem. Można śmiało powiedzieć, że w 2022 r. pracodawcy nadal będą konkurować o specjalistów. Oprócz pozyskiwania talentów coraz ważniejsze i trudniejsze będzie utrzymanie pracowników w organizacji. Wysoka konkurencyjność, inflacja i presja płacowa będą wymuszać na firmach konieczność ewaluacji siatki płac oraz pozapłacowych elementów oferty, jak: szanse rozwoju, benefity, praca elastyczna i kultura organizacyjna. W 2022 r. wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców. Jak zatem prezentują się najlepiej płatne stanowiska w wybranych branżach?

IT

Wymieniając najlepiej płatne zawody, nie można pominąć sektora IT. Nie da się ukryć, że gwałtowna cyfryzacja wymusiła ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. Według raportu 2021 r. przyniósł wzrost wynagrodzeń o minimum 5–10% w większości specjalizacji z tego obszaru. Na największe zmiany wynagrodzeń mogli liczyć specjaliści w obszarze rozwoju oprogramowania, szczególnie doświadczeni programiści Java, .NET, Front-end. Przykładowe stanowiska wraz z minimalnym wynagrodzeniem miesięcznym brutto:

 • IT Director/ CIO – 20 000 zł
 • Software Development Director/ Manager – 20 000 zł
 • Java Developer – 12 000 zł
 • .NET/ C# Developer – 11 000 zł
 • C/ C++ Developer – 10 000 zł
 • Big Data Developer – 14 000 zł.

IT to jednak nie jedyna branża, która oferuje dobre zarobki i gdzie zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże.

Finanse i księgowość

Finanse, zaraz po IT to branża, która zdecydowanie może liczyć na ogromne zainteresowanie ze strony pracodawców i tym samym należy do dobrze płatnych zawodów. Czynników takiej sytuacji można upatrywać chociażby w dynamicznie zmieniających się przepisach podatkowo-prawnych czy chociażby w niepewnej sytuacji makroekonomicznej, na którą wpływ mają pandemia oraz inflacja. Konieczność zabezpieczenia płynności finansowej firm, minimalizacji ryzyka, swobodnego poruszania się w przepisach podatkowych, to wszystko wpływa, że firmy poszukują wykwalifikowanych specjalistów. Poniżej kilka stanowisk z wynagrodzeniem (minimalnym) miesięcznym brutto:

 • Dyrektor Finansowy – 22 000 zł
 • Kierownik Audytu Wewnętrznego – 16 000 zł
 • Kontroler Finansowy – 12 000 zł
 • Samodzielny księgowy – 9000 zł.

Produkcja i inżynieria

Sytuacja w branży produkcyjnej jest zróżnicowana i zależy od specyfiki danego biznesu. Zjawiska, które towarzyszą pracodawcom, są związane z presją płacową oraz trudnościami z pozyskaniem odpowiedniej kadry. Kogo poszukują pracodawcy?

Potrzebni są eksperci w dziedzinie zakupów, osoby posiadające doświadczenie we wdrażaniu optymalizacji kosztowych dla całej organizacji, ale także kandydaci pełniący stanowiska średniego szczebla technicznego i produkcyjnego.

Są to głównie elektrycy, mechanicy oraz operatorzy. Wysoki popyt jest również na automatyków. Firmy muszą odpowiednio dostosowywać oferty wynagrodzeń i konkurować z innymi pracodawcami. Na wysokie zarobki (brutto) mogą liczyć:

 • Plant Manager – 30 000 zł
 • R&D Manager – 13 000 zł
 • Engineering Manager – 11 000 zł
 • EHS Manager – 9000 zł.

Obok finansów, księgowości oraz produkcji warto wspomnieć o innych zawodach w Polsce, w których można liczyć na dobrze płatną pracę.

Sprzedaż i marketing

W trakcie pandemii nastąpiła zmiana nawyków zakupowych. Tym samym transformacji uległy kanały sprzedaży, formy dostawy i płatności, jak i sposoby docierania do klientów. Niewątpliwie nastąpił wzrost znaczenia e-commerce, a co za tym idzie – zwiększenie zapotrzebowania na specjalistów od digital marketingu i e-commerce oraz doświadczonych sprzedawców posiadających ekspercką wiedzę w wąskim segmencie produktów.

Wzrosła strategiczna rola marketingu i sprzedaży. E-commerce to branża, w której zdecydowanie można znaleźć dochodowe zajęcia. Do przykładowych należą (podano wynagrodzenie brutto):

 • E-commerce Director – 22 000 zł
 • Digital Marketing Manager – 14 000 zł
 • CRM Manager – 14 000 zł
 • SEO Specialist – 7000 zł
 • UX/UI Designer – 7000 zł.

HoReCa

Obecnie na uwagę zasługuje również branża HoReCa, w której jest ogromny popyt na pracę i można zauważyć w niej pewne zmiany w obszarze poziomu wynagrodzeń. A jest to jedna z branż, które najbardziej ucierpiały w trakcie pandemii i odnotowały największy odpływ pracowników. Wielu z nich pomimo zniesienia obostrzeń nie wróciło już do pracy gastronomii. Tym samym jest to sektor, który poszukuje obecnie pracowników na szeroką skalę i można w nim znaleźć znacznie więcej ofert niż w latach poprzednich. Poszukiwani są: kelnerzy, barmani, bariści, recepcjoniści, pomoc kuchenna, kucharze oraz szefowie kuchni. Mnóstwo ogłoszeń można znaleźć na OLX, o czym pisaliśmy również TUTAJ.

Czy taka sytuacja wpłynęła bezpośrednio na zarobki? Według danych raportu podwyżki stawek godzinnych wzrosły nawet o 20–40% i dotyczyły przede wszystkim pracowników kuchni (szefów kuchni, kucharzy) oraz obsługi (kelnerów, barmanów). Obecnie stawki wynagrodzeń na stanowisku pełnoetatowym prezentują się następująco (kwoty brutto):

 • Dyrektor Hotelu – 9000 zł
 • Kierownik Recepcji – 7000 zł
 • Szef kuchni – 8000 zł
 • Kucharz – 4000 zł.

Wyzwania, które dotykają branżę HoReCa, a więc ogromne zapotrzebowanie na pracowników sprzyja otwartości na zatrudnianie osób z mniejszym doświadczeniem. Przedsiębiorcy są otwarci na przyuczanie personelu oraz na zatrudnianie osób spoza granic Polski, jak chociażby z Ukrainy. O ile do pracy w obsłudze klienta niezbędna jest znajomość języka polskiego, to do pracy na kuchni już ta znajomość potrzebna jest w mniejszym stopniu. Restauracje z otwartymi rękoma przyjmują kucharzy, cukierników czy pomoc kuchenną z zagranicy.

Oczekiwania pracowników w 2022 r.

Kandydaci wciąż jako jeden z istotniejszych czynników zmiany pracy wskazują wysokość zarobków, ale to nie jedyny powód. Aplikujący chcą pracować w firmach, które dbają o work-life balance. Oprócz dobrych zarobków wzrasta znaczenie elastycznych rozwiązań w pracy. Istotną rolę odgrywają takie aspekty, jak kultura pracy w firmie, ścieżki rozwoju, możliwość pracy zdalnej i ogólna atmosfera. Firmy oprócz oferowania dobrze płatnej pracy będą musiały szerzej spoglądać na oczekiwania kandydatów, aby przyciągnąć ich uwagę do swojej oferty.