Fryzjer – artysta czy rzemieślnik?

30.06.21
clock 4 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Wizerunek zawodu fryzjera i oczekiwania klientów wobec oferowanych przez tę branżę usług uległ niezwykłej przemianie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W latach 90. zawód ten nie cieszył się wielkim prestiżem ani uznaniem, a wręcz panowało przeświadczenie, że jest on wybierany przez osoby, które albo nie przykładały się do nauki albo nie wiedziały, jaką drogę zawodową obrać. Na szczęście te czasy to już przeszłość, a branża przeszła prawdziwą rewolucję.

Dziś można śmiało powiedzieć, że dobry fryzjer to artysta, rzemieślnik i stylista w jednym. Z pewnością na rozwój branży wpłynęła większa dostępność i rozwój produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów, rozwój mediów społecznościowych, programy telewizyjne popularyzujące metamorfozy klientów, jak i pokazujące transformacje samych salonów fryzjerskich. Oprócz tego pojawiła się bogata oferta szkoleniowa, dzięki której można na bieżąco rozwijać swoje umiejętności i aktualizować wiedzę.

Fryzjer – wymagania

Mówiąc o fryzjerstwie, warto pamiętać, że zawód ten z pewnością łączy w sobie kilka dziedzin. Z jednej strony liczy się warsztat i sztuka fryzjerska, z drugiej jednak trzeba mieć dobry zmysł estetyczny i obserwacji. Tworzenie fryzur, strzyżenie i koloryzacja wymagają również ogromnej wiedzy zarówno z obszaru samego warsztatu technicznego, jak i biologii, chemii i matematyki. Takie przygotowanie pozwala na lepsze zrozumienie procesów, jakie zachodzą podczas różnych zabiegów i właściwości preparatów, których się używa.

Praca fryzjera wymaga nieustannego doskonalenia swojego warsztatu, uczenia się i podążania za trendami. Chcąc pracować w tym zawodzie, trzeba być gotowym na ciągłą naukę.

Oprócz tego, będąc fryzjerem, niezwykle ważne są kompetencje miękkie. Umiejętność słuchania klienta, identyfikowanie jego potrzeb, a więc umiejętności komunikacyjne są tutaj na wagę złota. Niezmiernie ważna jest też kreatywność i wyobraźnia. Nie każdy klient ma sprecyzowane oczekiwania i nie każdy potrafi wyobrazić sobie siebie w nowej stylizacji, stąd wielu klientów oczekuje pomocy i doradztwa w tym zakresie.

Dobry fryzjer powinien więc być też stylistą i powinien umieć wyobrazić sobie końcowy efekt, doradzić klientowi. To również profesja narażona na stres. Od warsztatu fryzjera, jego zdolności komunikacyjnych zależy, czy dany klient wyjdzie z salonu zadowolony. Opinia o umiejętnościach fryzjera jest jego wizytówką, tym samym musi on umieć radzić sobie z nerwami, a także krytyką.

Jak zostać fryzjerem?

Osoby, które są zdecydowane obrać tę ścieżkę zawodową już po ukończeniu szkoły gimnazjalnej mogą swoje umiejętności rozwijać w ramach szkoły zawodowej lub technikum o profilu fryzjerskim. W ramach nauki w szkole zawodowej trzeba odbywać praktyki, a więc zajęcia podzielone na te organizowane w szkole oraz w salonie fryzjerskim. Nauka trwa 3 lata i po jej ukończeniu podchodzi się do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej.

W przypadku technikum nauka trwa 5 lat i obejmuje przedmioty zarówno ogólne, jak i zawodowe. W tym wypadku nauka kończy się maturą oraz egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Inną z możliwych dróg kształcenia jest szkoła policealna, przy czym w tym wypadku trzeba mieć już ukończone liceum ogólnokształcące.

Obecnie dostępnych jest wiele kursów, do których może przystąpić każdy, niezależnie od wieku i wykształcenia. Współczesne fryzjerstwo to sztuka i liczą się przede wszystkim umiejętności, a więc dyplom ukończenia szkoły, choć pomocny, niekoniecznie musi być decydujący w przypadku zdobywania pracy. Oprócz tego należy pamiętać, że dzięki internetowi każdy ma dostęp do wiedzy i może rozwijać swoje umiejętności również we własnym zakresie. Warto śledzić media społecznościowe, kanały branżowe, tutoriale i czerpać z nich wiedzę z zakresu strzyżeń, koloryzacji czy upięć.

Zarobki fryzjera

Praca fryzjera z pewnością nie należy do łatwych i nie jest wolna od stresu. A na jakie zarobki można liczyć, pracując w tym zawodzie? Według porównywarki wynagrodzeń Zawodowo OLX wysokość wynagrodzenia może wahać się od 2600 zł do 4290 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że wszystko także zależy od umiejętności, liczby klientów, zysku. Większość fryzjerów ma stałych klientów i w wielu salonach można zapisywać się na wizytę do konkretnego pracownika. To również istotnie wpływać na zarobki i przyszłość w danym salonie.

Wynagrodzenie może również różnić się w zależności od regionu, w którym jest się zatrudnionym. I tak na przykład w województwie mazowieckiem może ono wynosić od 2740 zł do 5200 zł brutto. Z kolei w województwie dolnośląskim kwoty mogą sięgać 4950 zł brutto.

Chcąc lepiej poznać możliwości finansowe branży oraz sprawdzić wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku i w konkretnym regionie, warto korzystać z porównywarki wynagrodzeń.