Elevator pitch – co to?
Elevator pitch inaczej elevator speech to termin pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Tłumacząc zwrot na j. polski, oznacza on przemowę albo prezentację w windzie. Oczywiście winda w tym przypadku jest metaforą odnosząca się do krótkiego czasu, jaki powinna mieć prezentacja. Elevator pitch trwa zazwyczaj do 30 sekund i to w takim czasie, mówca powinien przekonać słuchaczy do swojej idei, projektu albo własnej osoby.
Warto nauczyć się sztuki krótkiej prezentacji, ponieważ można wykorzystać ją w wielu sytuacjach zawodowych. Elevator speech sprawdzi się podczas:
- rozmowy rekrutacyjnej albo targów pracy, kiedy to trzeba szybko „sprzedać siebie”;
- popularnych spotkaniach networkingowych, gdzie jest wiele przedsiębiorców i inwestorów, zatem, aby sprzedać swój projekt, należy nie tylko zwięźle go przedstawiać, ale i zainteresować odbiorców;
- spotkań wewnętrznych, kiedy to liczą się tylko najlepsze pomysły, a zarząd nie ma zbyt wiele czasu na analizę każdego z nich.
Najważniejsze zasady dobrego elevator pitch
Elevator pitch, aby był skuteczny, powinien wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami. Obecnie najpopularniejszy jest zbór zasad stworzony przez Amerykanina Chrisa O’Leary, nazwany 9C. Określenie pochodzi od nazw 9 cech: concise (zwięzłość), clear (jasność), compelling (istatność), credible (wiarygodność), conceptual (treściwość), concrete (konkretność), customized (stosowność), consistent (spójność) i conversational (dialogowość). Co one oznaczają?
Zwięzłość
Idealna prezentacja trwa 20-30 sekund. Zatem jest to tylko kilka-kilkanaście zdań, więc każde słowo jest na wagę złota. Elevator pitch konkrety przedstawione w interesujący sposób.
Jasność
Elevator speech musi być zrozumiała dla każdego, stąd nie zaleca się używania długich i skomplikowanych słów. Przekaz ma być jednoznaczny, tutaj nie ma czasu i miejsca na domysły.
Istotność
Dobra prezentacja zawiera wyłącznie najważniejsze elementy. Nawet jeśli wątki poboczne są interesujące, to w trakcie 30 sekund nie da się dokładnie opisać wszystkiego. Z tego powodu należy skupić się na tym, co jest istotne.
Wiarygodność
Nie każdy ma taką charyzmę, aby przekonać wszystkich do swojej koncepcji. Dlatego należy wielokrotnie przećwiczyć ułożoną elevator speech, tak aby być pewnym każdego słowa. Jeśli my będziemy wierzyć w to, co mówimy i co chcemy zrobić, to jest duża szansa, że przekonamy do tego naszych słuchaczy.
Treściwość
Treściwość w przypadku elevator pitch oznacza twarde argumenty i suche fakty przedstawione w telegraficznym skrócie.
Konkretność
W prezentacji tego typu nie ma miejsca na tzw. lanie wody. Ważne są wskaźniki, koszty, cechy produktu albo umiejętności w przypadku autoprezentacji. Jeśli nasz odbiorca będzie chciał dowiedzieć się więcej o nas albo naszym projekcie, z pewnością zapyta o to po prezentacji.
Stosowność
Elewator pitch powinna być dobrana do okoliczności, miejsca i odbiorców. Słuchacz powinien być przekonany, że mowa jest przygotowana specjalnie dla niego.
Spójność
Elewator speech, mimo że musi zawierać wyłącznie konkrety, powinna stanowić całość. Co oznacza, że liczby i dane pokrywają się z argumentami. Poza tym personalizując prezentację, za każdym razem pokazujemy te same informacje, choć w inny sposób.
Dialogowość
Dobra prezentacja będzie zapadała słuchaczom w pamięć, wywoływała dyskusje i rodziła chęć dowiedzenia się więcej. Ciekawa przemowa przyciągnie więcej zainteresowanych projektem np. inwestorów, a to prosta droga do sukcesu.
Jaka powinna być treść przekonującego elevator speech?
Wiadomo, że elevator pitch ma być krotki, zwięzły i merytoryczny, pozostaje tylko problem, co w nim zawrzeć. A to zależy już od tego tematu prezentacji.
Na przykład elevator speech, wygłaszany na rozmowie kwalifikacyjnej powinien uwydatniać przydatne cechy i umiejętności przemawiającego. Rekrutera z pewnością zainteresują sukcesy poparte konkretnymi liczbami albo sytuacjami. Ponadto warto uwzględnić zdanie na temat motywacji do pracy i celów zawodowych.
Z kolei prezentacja nowego projektu musi pokazywać, oprócz krótkiej informacji co to właściwie jest, istotne zalety dla inwestora z jego wdrożenia. Jakie problemy rozwiążą nowe usługi, produkty albo też systemy. Argumentami powinny być poparte konkretnymi liczbami – te z reguły sprawiają, że prezentacja staje się wiarygodna i rzetelnie przygotowana.
Elevator speach to doskonałe rozwiązanie na spotkanie z zespołem. Mało kto lubi długie przemówienia, po których trzeba wrócić do pracy i szybko nadrobić czas spędzony na spotkaniu. Stosując wszystkie zasady, można krótko i zwięźle opowiedzieć np. o zmianach w firmie, przedstawić nowego pracownika albo pilny do realizacji projekt. Merytoryczna wypowiedź, bogata w argumenty i przedstawiająca korzyści dla zespołu, może skutecznie zmotywować pracowników do działania.
Jak przygotować się do elevator pitch?
30-sekundowa prezentacja to nie lada wyzwanie, dlatego wymaga solidnego przygotowania. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, kto będzie naszym słuchaczem. Inaczej zaprezentujemy nowy projekt zespołowi, a inaczej zarządowi, którym chcemy go zainteresować. Dla obu grup ważne będą korzyści, jakie on przyniesie, ale akcent z pewnością położymy na inne liczby. Przy prezentacjach dla inwestorów należy rozważyć, jaka cecha projektu, usługi albo produktu jest najwartościowsza i najbardziej interesującą.
Ponieważ na elevator speech masz ok. pół minuty, staraj się ją powtórzyć na głos kilkukrotnie. Przemowa musi być płynna i swobodna. Można jej się nauczyć na pamięć, o ile łatwo się nie rozpraszamy i nie wypadamy z rytmu.
Elevator pitch – przykłady
Jestem (stanowisko) z (liczba lat) doświadczeniem w branży (nazwa). Największym wyzwaniem było dla mnie (problem). Problem rozwiązałem (sposób, pomysł) oraz dzięki (wymienić najważniejsze umiejętności). W związku z tym nauczyłem się (nowa umiejętność), co chętnie wykorzystam w Państwa firmie do (problem). Uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie (pomysł).
Czy wiecie Państwo, że ponad jedna czwarta wszystkich terminów nie jest dotrzymywana z powodu braku przejrzystości zadań? Dlatego nasza firma stworzyła proste narzędzie, które pomaga zespołom oraz indywidualnym pracownikom organizować swoje projekty i komunikację w jednym miejscu – jest to (nawa produktu). Dzięki niemu liczba nieukończonych zadań może być znacznie niższa. Myślę, że nasze narzędzie mogłoby znacząco poprawić skuteczność i tym samym wpłynąć na rozwój Waszej firmy.
Podsumowanie
Dobrze skonstruowana elevator pitch to idealne narzędzie sprzedażowe. Krotka forma, pełna argumentów popartych faktami, nie znudzi odbiorcy, a może zainteresować. Prezentacja tego typu sprawdzi się w kontaktach biznesowych, wewnątrz firmy, jak i na rozmowach recytacyjnych. Aby była wiarygodna i skuteczna, prezentujący musi mówić spokojnie i być pewnym swoich słów.