W kolejnym etapie nadszedł czas na zaimplementowanie Dyrektywy Work-Life-Balance (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79). Ta nowelizacja wprowadziła szereg zmian w uprawnieniach rodziców.
Cel nowego uprawnienia
Przyjrzyjmy się zatem zagadnieniu związanemu z elastyczną organizacją czasu pracy. Założeniem jest, by z tego uprawnienia korzystali oboje rodziców. Upatruje się tym szans na to, ze tatowie, korzystający z takich form zatrudnienia, mogą bardziej angażować się w życie rodzinne. Ma to mieć pozytywny wpływ na ograniczenie ilości nieodpłatnej pracy w rodzinie wykonywanej przez kobiety i pozostawi im więcej czasu na pracę za wynagrodzeniem.
Kto może skorzystać?
Z uprawnienia do elastycznej organizacji czasu pracy, może skorzystać każdy pracownik, wychowujący dziecko do 8 roku życia. Nie jest to więc uprawnienie wyłącznie dla mam, jak dość często spotykamy w rozmowach. Z tej formy zatrudnienia mogą korzystać oboje rodzice, ale nie w tym samym czasie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy, jeśli dane uprawnienie przysługuje obojgu rodzicom, muszą oni zdecydować, który z nich będzie z niego korzystał. Oczywiście po zakończeniu korzystania z uprawnienia przez jednego z rodziców, drugi nabywa do niego prawo.
Formy elastycznej organizacji czasu pracy
Pracownik wnioskujący o elastyczną organizację czasu pracy, może zawnioskować o równe formy świadczenia pracy. Poniżej znajduje się krótkie omówienie najważniejszych zasad.
- Praca zdalna, która umożliwia wykonywana pracy spoza siedziby firmy w sposób ciągły lub w formie hybrydowej. Pracownik musi jednak liczyć się z możliwością odmowy takiej formy pracy, jeśli nie jest ona odpowiednia dla rodzaju pracy, jaki wykonuje, bądź z uwagi na organizację pracy.
- System przerywanego czasu pracy to system, w którym według z góry ustalonego harmonogramu pracy, przewiduje się więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwa ta nie jest wliczana do czasu prac. Pracownik zachowuje wynagrodzenie adekwatne do wynagrodzenia za czas przestoju.
- System skróconego tygodnia pracy charakteryzuje się tym, iż pracownik może wykonywać pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy jednoczesnym zwiększeniu normy dobowej czasu pracy do 12 godzin (w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym miesiąca).
- W systemie pracy weekendowej praca odbywa się wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Możliwe jest wydłużenie dnia pracy do 12 godzin (w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym jednego miesiąca).
- Ruchomy czas pracy to system, gdzie zgodnie z rozkładem pracownik może rozpoczynać pracę o różnych godzinach (w ustalonym z pracodawcą przedziale godzinowym)
- W ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy, pracownik może wykonywać pracę w sposób ustalony indywidualnie z pracodawcą, w ramach swojego systemu czasu pracy.
- Obniżenie wymiaru czasu pracy, daje możliwość wykonywania pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy (w okresie określonym we wniosku). Należy jednak odróżnić to od uprawnienia do obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie urlopu wychowawczego.
Rozpatrywanie wniosku
Pracodawca ma obowiązek powiadomić pracownika o swojej decyzji w terminie 7 dni od dnia przedłożenia wniosku. Jeśli nie przychyli się do prośby pracownika, musi wskazać przyczynę takiego stanowiska. Możliwe jest również wskazanie innego terminu rozpoczęcia korzystania z elastycznej organizacji czasu pracy.
Poniżej przytoczone są przyczyny, które rozpatruje pracodawca w ramach podejmowania decyzji. Mogą one być ewentualnie przesłanką do odmowy uwzględniania wniosku:
- termin i przyczyna konieczności stosowania odmiennego systemu czasu pracy;
- możliwości i potrzeb pracodawcy;
- konieczność zapewniania normalnego toku pracy;
- organizacja pracy;
- rodzaj pracy wykonywany przez pracownika.
Procedura
Pracownik zobowiązany jest do złożenia wniosku. Możliwe jest złożenie wniosku w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej.
We wniosku należy wskazać:
- imię, nazwisko, datę urodzenia dziecka;
- przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;
- termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z tego uprawnienia;
- rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik chciałby skorzystać
Wniosek należy złożyć w terminie 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z tego uprawnienia.