Dlaczego chcesz zmienić pracę – jak odpowiedzieć na to pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

11.01.24
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Chcesz zmienić pracę? Przed Tobą żmudny proces przeglądania ofert i udziału w rozmowach rekrutacyjnych. Gdy znajdziesz odpowiednią propozycję i zostaniesz zaproszony na spotkanie, odpowiednio się do niego przygotuj. Jednym z pytań, które pada najczęściej, jest to o powody zmiany pracy. W ten sposób rekruter próbuje ustalić, czy podłoża decyzji nie leżą w przyczynach po Twojej stronie. Jak odpowiedzieć na pytanie o powody zmiany pracy? 

W tym artykule:
  1. „Dlaczego szukasz teraz nowej pracy” – czemu to pytanie jest zadawane?
  2. Motywacja do zmiany pracy – o czym należy pamiętać?
  3. Dlaczego chcesz zmienić pracę – odpowiedzi. Powody zmiany pracy

„Dlaczego szukasz teraz nowej pracy” – czemu to pytanie jest zadawane?

Jeśli bierzesz udział w rekrutacji, bo chcesz miejsce zatrudnienia, prawdopodobnie spotkasz się z pytaniem, dlaczego szukasz teraz nowej pracy. Kwestia jest poruszana, aby ustalić, co się stało, że nie chcesz już dłużej pracować w poprzednim przedsiębiorstwie. 

Rekruter musi ustalić, czy sam podjąłeś decyzję o zwolnieniu, czy może straciłeś pracę z przyczyn leżących po Twojej stronie. Nawet gdy sam składasz wypowiedzenie, w odpowiedzi unikaj narzekania na poprzedniego pracodawcę czy współpracowników. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób możesz wyjść na roszczeniowego czy trudnego w obyciu. 

Motywacja do zmiany pracy – o czym należy pamiętać?

Powody odejścia z pracy bywają różne. Nawet jeśli przyczyny szukania nowego zatrudnienia leżą w złej atmosferze w zespole czy konfliktach z szefem, nie warto wprost informować o tym rekrutera. 

Najlepsze wrażenie zrobisz, wypowiadając się pozytywnie o dotychczasowym pracodawcy. W odpowiedzi na pytanie o powody zmiany prac skup się na aspektach związanych z rozwojem i nowymi możliwościami. W ten sposób pokażesz, że jesteś profesjonalny i skupiasz się na tym, co najlepsze dla Twojej kariery. 

Dlaczego chcesz zmienić pracę – odpowiedzi. Powody zmiany pracy

Powody odejścia z pracy bywają różne. Niezależnie od tego, co skłoniło Cię do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia, postaraj się odpowiedzieć na to pytanie możliwie jak najbardziej dyplomatycznie. Poniżej podpowiadamy, jak uzasadnić chęć zmiany stanowiska pracy, robiąc dobre wrażenie na rekruterze. 

Rozwój zawodowy

Jednym z lepszych motywów zmiany miejsca zatrudnienia jest chęć rozwoju zawodowego. Nawet jeśli lubisz swoją pracę, być może w obecnej firmie nie widzisz szansy na awans czy poszerzenie swoich umiejętności. Rekruter z pewnością to zrozumie. Chęć rozwoju zawodowego dobrze wpłynie na postrzeganie Cię w jego oczach. W czasie konstruowania odpowiedzi zwróć uwagę na pozytywne wypowiadanie się o poprzednim pracodawcy. 

Zmiana miejsca zamieszkania/chęć pracy bliżej domu

W odpowiedzi na pytanie o powód szukania pracy możesz też wskazać przyczyny osobiste, takie jak chociażby zmiana miejsca zamieszkania czy chęć znalezienia pracy bliżej domu. Dzięki temu rozwiejesz wątpliwości rekrutera co do okoliczności podjęcia decyzji o zwolnieniu. Powód będzie tym bardziej uzasadniony, jeśli dojazd do obecnej pracy zajmuje Ci wiele czasu lub nie masz samochodu. 

Wynagrodzenie

Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytanie o powody zmiany pracy, być może warto pokusić się o szczerość i wprost powiedzieć, że w obecnym miejscu zatrudnienia nie jesteś zadowolony z zarobków. Nie należy jednak ograniczać się tylko do prostej informacji w tym zakresie, aby nie sprawić wrażenia, że jesteś roszczeniowy. Zamiast tego opisz, co nie podoba Ci się w systemie wynagradzania. W czasie rekrutacji do poprzedniej pracy uzyskałeś zapewnienie, że co pół roku są przewidziane podwyżki, a po podpisaniu umowy nikt o nich nie wspomina? Nietrzymanie się ustaleń to istotny powód niezadowolenia, który uzasadnia wskazanie powodów finansowych jako przyczyny zmiany pracy. W ten sposób od razu pokażesz, czego oczekujesz od nowego pracodawcy. 

Forma zatrudnienia

Czasami powodem poszukiwania nowej pracy jest niesatysfakcjonująca forma zatrudnienia. Jeśli w obecnym zakładzie zawarłeś umowę zlecenie i nie ma perspektyw, aby zmienić ją w stosunek pracy, nic dziwnego, że możesz się czuć zniechęcony. Czasami kandydaci nie mają możliwości współpracy w ramach B2B, dlatego szukają miejsca, w którym będą mogli liczyć na bardziej elastyczne podejście w tym zakresie. Niedogodna forma zatrudnienia to istotny powód zmiany pracy, który powinien znaleźć zrozumienie w oczach rekrutera. 

Ciekawa oferta pracy

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których bierzesz udział w rekrutacji, mimo że dotychczas nie myślałeś o zmianie pracy. W takim przypadku warto wprost o tym wspomnieć. W ten sposób pokażesz, że oferta pracy jest dla Ciebie wyjątkowo ciekawa, a jednocześnie dasz do zrozumienia potencjalnemu pracodawcy, że zmiana miejsca zatrudnienia nie jest dla Ciebie obecnie kluczowa. W ten sposób łatwiej będzie negocjować warunki współpracy. Uważaj jednak, aby nie sprawić po stronie rekrutera wrażenia, że trafiłeś na rozmowę kwalifikacyjną z przypadku. Podaj szczegółowo, co zainteresowało Cię w tym konkretnym ogłoszeniu. Możesz zestawić to ze swoimi celami zawodowymi i zapatrywaniami na dalszą część kariery. W ten sposób zwiększasz szansę na to, że potencjalny pracodawca uzna, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. 

Pytanie o to, dlaczego chcesz zmienić pracę, pojawia się w trakcie wielu rozmów rekrutacyjnych. Wszystko dlatego, że rekruterzy muszą zweryfikować, czy w trakcie poprzedniego zatrudnienia nie pojawiły się problemy – np. w zakresie współpracy w zespole – po Twojej stronie, które mogą przekreślić Cię jako dobrego pracownika w przyszłości. Z tego powodu warto się dobrze przygotować do odpowiedzi. Bądź szczery, ale uważaj, aby nie narzekać na poprzedniego pracodawcę. Skorzystaj z naszych porad, aby dobrze wypaść i zwiększyć perspektywy na zatrudnienie.