Jak przebranżowić się po 50. roku życia?
Osoby po 50 roku życia coraz częściej są aktywne zawodowo i nie boją się zmian. W obliczu rozwoju branży IT wiele z nich myśli o przebranżowieniu w tym kierunku. Niestety, spora część zwleka z decyzją, ponieważ obawia się, że zmiana zawodu po 50 roku życia jest bardzo trudna.
W praktyce jednak liczne możliwości, które czekają na Silversów, sprawiają, że przebranżowienie jest jak najbardziej możliwe. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w branży, angażując się w naukę i wykorzystując swoje atuty, masz szansę na zdobycie wymarzonej pracy i podwyższenie zarobków. Jak wejść do branży IT?
Zacznij od stworzenia planu przebranżowienia. Sprawdź sytuację na rynku i dostępne możliwości. Na tej podstawie zastanów się, które dziedziny są dla Ciebie najbardziej interesujące.
Gdy wybierzesz ścieżkę kariery w IT, ustal, czego musisz się nauczyć, aby mieć szanse na zatrudnienie. Oprócz wiedzy teoretycznej potrzebne będzie również pozyskanie umiejętności praktycznych. Możesz oczywiście uczyć się samodzielnie. W internecie znajdziesz liczne darmowe kursy i materiały szkoleniowe dedykowane dla osób, które myślą o karierze w IT. Zwłaszcza jeśli jesteś absolwentem studiów technicznych albo masz za sobą pracę w pokrewnych branżach, łatwiej będzie ci odnaleźć się w nowej dziedzinie. Przebranżowienie może być jednak sporym wyzwaniem w sytuacji, gdy dotychczas nie miałeś styczności z takimi zagadnieniami. Jak zacząć pracę w IT bez studiów i doświadczenia?
Jednym z rozwiązań dla tych, którzy preferują szkolenia zorganizowane albo nie czują się na siłach uczyć na własną rękę, są kursy programowania. Na rynku znajduje się wiele akademii mających je w swojej ofercie. W zależności od poziomu i zakresu zajęcia mogą trwać od kilku miesięcy do nawet ponad roku i odbywać się stacjonarnie, zdalnie albo hybrydowo, a także w dni powszednie, wieczorami czy w weekendy. Znaczne rozbieżności występują też jeśli chodzi o cenę szkolenia. Praca po kursie programowania jest możliwa, jednak główne znaczenie dla przyszłego pracodawcy będą miały rzeczywiste umiejętności. Jeśli wykażesz się wiedzą i kompetencjami, które wpiszą się w potrzeby idealnego kandydata na konkretne stanowisko, mniejsze znaczenie będzie miał fakt, że nie masz ukończonych studiów informatycznych.
Nie jesteś przekonany do kursów organizowanych przez prywatnych usługodawców, ale chcesz mieć dyplom potwierdzający zdobyte umiejętności? Być może warto pomyśleć o powrocie na uczelnię. Nie musisz decydować się z góry na wieloletnią naukę. Dla osób, które chcą zmienić pracę po 50-tce, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać również studia podyplomowe.
Praca w IT bez programowania – jakie są inne możliwości dla kandydatów?
Języki kodowania to dla Ciebie czarna magia i wydaje Ci się, że nie sprawdzisz się jako programista? Nie warto robić nic na siłę. Rynek nowych technologii cały czas się rozwija, a praca w IT bez programowania jest jak najbardziej możliwa. Przedsiębiorstwa skarżą się na braki kadrowe, a w najbliższych latach zapotrzebowanie może się jeszcze bardziej zwiększyć.
Jakie są możliwości pracy dla osób po 50 roku życia w branży IT? Oprócz programowania warto rozważyć również takie zawody jak:
- analityk danych – zajmuje się analizą dużych zbiorów danych, tworząc prognozy umożliwiające zaplanowanie przyszłych działań;
- projektant UI/UX – projektuje oprogramowania i platformy dostosowane do potrzeb użytkowników. Łączy kwestie informatyczne, marketingowe i psychologiczne, aby zwiększać satysfakcję odbiorców;
- specjalista SEO – przeprowadza analizy stron internetowych w celu ich optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Stara się zwiększyć ruch organiczny w witrynach;
- tester manualny (jakości oprogramowania) – uzupełnia pracę wykonywaną przez programistów, testując działanie oprogramowania i wykrywając błędy;
- project manager – zarządza projektami, planując zadania i nadzorując ich realizację;
- rekruter IT – przeprowadza procesy rekrutacyjne na stanowiska związane z IT. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają już doświadczenie w rekrutacji, ale chciałyby zmienić branżę.
Przebranżowienie po 50-tce – obawy przed wejściem w IT
Zmiana pracy dla osób po 50 roku życia wiąże się często z obawami. Jeśli w grę wchodzi przejście do nowej branży, niepewność jest jeszcze większa.
Osoby po 50-tce myślące o pracy w branży IT boją się przede wszystkim braku stabilności. Więcej niż satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz interesujące wyzwania kuszą, jednak z drugiej strony trudno zostawić za sobą to, na co pracowało się przez lata. Mimo to warto pamiętać, że branża IT jest jedną z najbardziej stabilnych. Zatrudniając nowych pracowników, przedsiębiorstwa sporo inwestują w proces rekrutacyjny i szkolenia. Z tego powodu najczęściej liczą na długotrwałą współpracę.
Przebranżowienie do branży IT po 50-tce wiąże się najczęściej z obawami co do szans w zderzeniu z młodszymi konkurentami. W praktyce jednak wiedza i doświadczenie życiowe osób starszych to dla pracodawców ogromna zaleta, a różnorodność personelu pomaga w realizacji projektów.
Nie ma też sensu zrażać się do zmian, myśląc, że na naukę już za późno. To, czy uda Ci się nauczyć programowania, zależy przede wszystkim od motywacji. Wiek ma znaczenie drugorzędne. Obecnie na rynku IT nie warto również obawiać się braku wykształcenia kierunkowego. W tej dziedzinie pracuje wiele osób, które kończyło całkiem inne studia niż te powiązane z zajmowanym stanowiskiem. Nie musisz od razu rzucać wszystkiego, aby zacząć naukę. Na początek możesz się uczyć wieczorami i w weekendy. Jeśli czujesz, że chcesz spróbować swoich sił w branży IT, nie czekaj – działaj.
Jakie umiejętności przydadzą się w czasie pracy w branży w IT?
Praca po 50-tce w IT może przynieść satysfakcję i atrakcyjne zarobki. Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić zawód, zacznij od przeanalizowania, czy pasujesz do jego specyfiki.
Wbrew obiegowej opinii branża IT wykorzystuje nie tylko umiejętności ścisłe. Duże zróżnicowanie wśród dostępnych ścieżek kariery sprawia, że możesz dobrać nowy zawód do tego, jaką osobą jesteś.
Można jednak ogólnie wskazać, że praca w branży IT bez doświadczenia wymaga przede wszystkim gotowości do ciągłego rozwoju i doskonalenia. Warto, aby kandydat wykazywał umiejętności analitycznego myślenia. Powinien być kreatywny i umieć rozwiązywać problemy. Aby dobrze odnajdywał się w toku realizacji projektów, musi umieć współpracować w zespole oraz radzić sobie z pracą pod presją czasu.
Kariera w IT – dlaczego warto ją rozważyć?
Praca w IT dla początkujących i ekspertów wiąże się z szeregiem korzyści.
Jedna z najczęściej wymienianych to wysokie zarobki. Trzeba przyznać, że możliwości są tu zdecydowanie lepsze niż w innych branżach. Już nawet niektóre stanowiska juniorskie wyróżniają się stosunkowo wysokimi widełkami wynagrodzeń. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wdrożenie zawsze zajmuje trochę czasu, a na zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych mogą liczyć najlepsi eksperci z dużym doświadczeniem.
Karierę w IT warto rozpocząć przede wszystkim ze względu na ciekawe możliwości. Cyfryzacja i postęp technologiczny zmieniają nasze życie na lepsze. Branża IT cały czas się rozwija, dlatego nie ma w niej zbyt dużo miejsca na monotonię. Jeśli lubisz się uczyć i szukasz ciekawych projektów, warto rozważyć taką pracę.
Praca po 50-tce w IT to świetne rozwiązanie również w sytuacji, gdy jesteś zmęczony pracą stacjonarną i marzysz o możliwości zdalnego wykonywania swoich obowiązków. Taki tryb pracy to w przypadku większości przedsiębiorstw w branży standard. Dzięki temu programiści i inni zatrudnieni w IT oszczędzają czas na dojazdy do biura, a nawet mogą łączyć pracę z podróżami.
Kariera w IT niesie wiele ciekawych możliwości. Jeśli czujesz, że w obecnej pracy dopadło Cię wypalenie zawodowe, być może warto o niej pomyśleć. Wejść do branży IT można w każdym wieku, ponieważ najważniejsze jest zaangażowanie i odpowiednia motywacja. Nie musisz od razu rzucać swojego dotychczasowego zajęcia. Naukę możesz rozpocząć samodzielnie albo wziąć udział w kursach wieczorowych czy weekendowych.