Czy można pić piwo bezalkoholowe w pracy?

Zgodnie z Ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zabronione jest wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy, stadionów i innych obiektów, w których odbywają się imprezy sportowe i rozrywkowe, a także obiektów lub miejsc objętych zakazem wnoszenia napojów alkoholowych. Ponadto pracodawca ma prawo odmówić wejścia na teren zakładu pracy osobie, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie zastosowała się do zakazu.

Z kolei artykuł 108 Kodeksu pracy głosi, że za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, lub spożywanie alkoholu, lub zażywanie środka działającego podobnie do alkoholu w czasie pracy – pracodawca może wymierzyć karę pieniężną.

Natomiast w sytuacji, kiedy pracownik notorycznie przychodzi pijany do pracy lub spożywa alkohol w zakładzie pracy, może to być uznane za rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, za co grozi nawet zwolnienie dyscyplinarne w trybie natychmiastowym.

Warto od razu wyjaśnić czym jest alkohol wg przepisów. Ustawa o trzeźwości definiuje napój alkoholowy jako produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Zatem z prawnego punktu widzenia piwo bezalkoholowe, które faktycznie ma mniej niż 0,5% albo piwo 0% nie jest zakazane. Co oznacza, że jeśli masz ochotę na zimy napój tego typu, możesz go wypić i nie zastaniesz za to ukarany.

Przy czym warto pamiętać, że wypicie 10 butelek piwa 0,5%, daje dawkę alkoholu jak po wypiciu standardowego piwa.

Piwo bezalkoholowe w pracy – czy wypada?

Ludzie na całym świecie piją piwo od tysięcy lat. Są też badania wskazujące jego pozytywny wpływ na organizm. Piwo składa się w 90% z wody, błonnika oraz śladowych ilości wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, miedzi, manganu, selenu, fluoru i krzemu. Jednak mimo tych walorów warto się zastanowić, czy wypada je pić w trakcie pracy.

Choć przepisy nie zabraniają wypicie piwa bezalkoholowego w pracy, to pracownik powinien respektować zasady obowiązujące w firmie oraz zastanowić się, czy puszka piwa bezalkoholowego w ręce nie wpłynie negatywnie na jego wizerunek.

O ile picie piwa 0% w domu podczas pracy zdalnej, nie będzie nikomu przeszkadzało, to już w miejscu pracy może wzbudzać kontrowersje. Piwo bezalkoholowe często nieznacznie różni się od alkoholowego, zatem z daleka można je pomylić. Nawet jak sam pracodawca nie ma nic przeciwko takim napojom, to już odwiedzający firmę kontrahenci albo klienci mogą być zdziwieni, widząc puszkę piwa na biurku pracowników. Takie zachowanie prawdopodobnie wpłynie negatywnie na postrzeganie firmy i profesjonalizm jej kadry. Co więcej, jeśli przełożony będzie zmuszony tłumaczyć się, że to tylko napój bezalkoholowy, to jego sytuacja stanie się niezręczna dla każdej ze stron.

Z tych powodów warto albo odpuścić sobie picie napojów bezalkoholowych w pracy, a jak już są takowe dozwolone, to przelać je do szklanki albo kubka, w których będą wyglądały neutralnie.

Piwo bezalkoholowe w pracy a regulamin firmy

Piwo dobrze nawadnia organizm i szybko gasi pragnienie. Jednak to czy można jego bezalkoholową wersję pić w pracy, zależy od pracodawcy.

Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Latem należą się zimne napoje wszystkim osobom zatrudnionym:

  • przy pracach na otwartej przestrzeni – kiedy temperatura otoczenia przekracza 25°C;
  • wykonującym pracę w pomieszczeniach – powyżej 28°C.

Wiele firm, aby podnieść swoją atrakcyjność jako pracodawcy, oferuje pracownikom różne rodzaje wód, soki, napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy, a także piwo. Wtedy każdy pracownik ma prawo z nich skorzystać.

Jednak zawsze, bez względu na to, czy nasz pracodawca zapewnia jedynie wodę, kawę i herbatę, czy też szeroki wybór napojów, warto przeczytać wewnętrzny regulamin firmy. Dlaczego? Ponieważ pracodawca ma prawo wprowadzić w regulaminie pracy zakaz spożywania piwa bezalkoholowego. Wówczas niedostosowanie się do zasad może skutkować nałożeniem kary porządkowej w formie upomnienia lub nagany.

Podsumowanie

Piwo bezalkoholowe wydaje się dobrą alternatywą dla innych napojów gazowanych. Jednak zanim po nie sięgajmy, sprawdźmy, czy faktycznie ma 0%, w innym razie możemy mieć kłopoty w pracy. Kolejną kwestią są niepisane zasady oraz wewnętrzny regulamin firmy. Zdarza się, że tego typu napoje są niemile widziane, albo wręcz zakazane, nawet mimo tego, że kodeks pracy ani inne ustawy nie zabraniają jego picia.