Co to jest coworking i jak działa?

W ostatnich latach zmiany na rynku pracy dokonują się bardzo szybko. Przyczyniła się do tego pandemia COVID-19, która sprawiła, że wielu pracodawców zdecydowało się ograniczyć powierzchnie biurowe i wprowadzić zdalny tryb pracy. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. 

Coworking to praca z innymi ludźmi. Strefa coworkingu jest dzielona między osoby z różnych firm, w tym freelancerów, którzy z różnych przyczyn nie zdecydowali się na pełny home office. Trend dotyczy pracowników biurowych, którzy do wykonywania swoich obowiązków potrzebują przede wszystkim laptopa i dostępu do internetu. 

Ile kosztuje coworking?

Cena coworkingu zależy przede wszystkim od miasta i standardu biura. Szacuje się, że w Warszawie wynajem jednego miejsca oscyluje w granicach około 700 złotych. Koszty rosną wraz z prestiżem lokalizacji i dodatkowymi udogodnieniami. Cena ma szansę się zmniejszyć, jeśli wynajmiesz miejsce tylko na określone dni tygodnia. 

W mniejszych miejscowościach miejsce coworkingowe da się wynająć już nawet za 300 złotych. Wraz ze wzrostem zainteresowania takimi usługami regularnie są tworzone nowe przestrzenie coworkingowe. To bezpośrednio przekłada się na zwiększenie dostępności miejsc. Z tego powodu warto na bieżąco sprawdzać dostępne oferty i porównywać warunki. 

Jak wyglądały początki coworkingu? 

Idea coworkingu wbrew pozorom nie jest nowa. Jej początki sięgają końca XX wieku. W 1995 roku grupa programistów założyła zespół „Hackerspace”, który miał być przestrzenią do dzielenia się wiedzą na temat kodowania projektów. Projekt się rozrastał i z czasem zaczęły powstawać dedykowane spotkania zrzeszające członków. 

Właśnie wtedy pierwszy raz użyto słowa coworking. Jego znaczenie obejmowało możliwość współpracy oraz wymiany pomysłów. Dopiero z czasem pojęcie zaczęto wykorzystywać w kontekście przestrzeni coworkingowej.   

Coworking – dla kogo?

Biuro coworkingowe jest przeznaczone przede wszystkim dla osób pracujących zdalnie. Mowa tu zarówno o osobach zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i prowadzących własną działalność gospodarczą, podróżujących zawodowo czy właścicielach firm. Największą część osób korzystających z coworking space stanowią freelancerzy (około 15 procent). 

Ze strefy coworkingu mogą korzystać przedstawiciele różnych branż niezależnie od wieku. Badania pokazują, że najczęściej na takie rozwiązanie decydują się osoby pracujące w IT, finansach i marketingu. Z kolei, jeżeli chodzi o wiek, przestrzeń coworkingową wybierają głównie osoby w wieku od 30 do 39 lat. 

Wady i zalety coworkingu

Coworking może stanowić oszczędność czasu i pieniędzy. Rozkładając koszty wynajęcia i utrzymania biura, realnie obniża się koszt związany z korzystaniem z niego. W abonament przestrzeni coworkingowej są najczęściej wliczone również meble, podstawowe wyposażenie, a nawet kawa czy herbata. Nie musisz martwić się więc o zakupy ani rachunki za wodę oraz prąd. Jednocześnie zyskujesz komfortowe miejsce do pracy i codzienny kontakt z ludźmi. Wynajem biurka sprawia, że nie musisz martwić się o urządzenie biura w domu. Oszczędzasz tym samym miejsce i łatwiej Ci utrzymać work-life balance. 

Coworking nie jest jednak wolny od wad i nie sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku każdej osoby. Przeciwnicy rozwiązania wskazują na rozpraszającą uwagę atmosferę. W biurze coworkingowym ludzie rozmawiają ze sobą i się przemieszczają, co może utrudniać skupienie i odciągać od wykonywania zadań. Problematyczne dla niektórych osób mogą być również ograniczone godziny otwarcia takich biur. Trzeba też pamiętać, że zwłaszcza w dużych miastach czynsz za biuro do wynajęcia może być wysoki i stanowić znaczne obciążenie dla domowego budżetu. 

Czy warto wynająć biuro coworkingowe?

Biuro coworkingowe to dobre rozwiązanie dla niektórych osób. Jeśli czujesz, że dzięki temu zyskasz możliwość komfortowej pracy, a jednocześnie szansę nawiązywania kontaktów i wygodę, warto rozważyć takie rozwiązanie. 

Warto wiedzieć, że biura do wynajęcia oferują nie tylko biurko i kilka metrów kwadratowych przestrzeni. To również m.in. dostęp do internetu, drukarki oraz ksero, toalety, kuchni, a coraz częściej także miejsca relaksu, sal konferencyjnych do wynajęcia czy szerokiej oferty gastronomicznej. Z tego powodu – wynajmując miejsce w przestrzeni coworkingowej – możesz zapewnić sobie wszystko, czego potrzebujesz do komfortowej i efektywnej pracy. 

Jak wynająć biuro coworkingowe?

Jeśli zainteresowała Cię możliwość wynajęcia przestrzeni coworkingowej, zapoznaj się z ofertą biur w Twojej okolicy. Najłatwiej wykorzystać w tym celu wyszukiwarkę internetową. W większych miastach do wyboru będziesz mieć wiele miejsc. W mniejszych czasami wybór będzie ograniczony. 

Niezależnie od ilości ofert dokładnie zapoznaj się ze szczegółami. Sprawdź, co wchodzi w zakres wynajmu i zweryfikuj cenę. Jeśli się zdecydujesz, postępuj według wskazówek dostępnych na stronie internetowej wybranego biura. Zawarcie umowy najczęściej jest możliwe od ręki, o ile oczywiście dana strefa ma aktualnie dostępne miejsca. 

W jakich miastach znajdziesz biura coworkingowe?

Biura coworkingowe znajdziesz dziś zarówno w dużych miastach wojewódzkich, jak i mniejszych miejscowościach. 

Możliwość wynajęcia takiej przestrzeni masz m.in. w największych miastach polski – w Warszawie (np. WeWork czy MIND SPACE), Krakowie (np. Business Link), Trójmieście (m.in. O4Coworking) czy we Wrocławiu (np. Office for You). W tyle nie zostają jednak również inne miasta, w tym np. Bydgoszcz (chociażby Starówka Office), Olsztyn (np. Biznes Zone), Rzeszów (m.in. Mindwork), a nawet Zakopane (np. Cowork Zakopane). 

Wirtualny coworking

Wiesz już, co to znaczy coworking. Okazuje się, że obecnie ciekawą alternatywą dla typowej pracy zdalnej jest też wirtualny coworking. Rozwiązanie polega na tworzeniu zamkniętych społeczności online dla osób pracujących z domu. To miejsce do wymiany doświadczeń, wzajemnego motywowania i inspirowania siebie nawzajem. Z wirtualnego coworkingu korzystają bardzo często osoby wykonujące pracę twórczą, taką jak np. pisarze czy programiści. 

Coworking - podsumowanie

Coworking jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które wykonują pracę hybrydową, całkowicie zdalną, prowadzą jednoosobową działalność, mają startup czy zarządzają przedsiębiorstwami. Strefa coworkingowa jest pełna udogodnień, a dodatkowo zapewnia kontakt z ludźmi. Jeśli czujesz, że to rozwiązanie dla Ciebie, sprawdź oferty wynajmu takiego elastycznego biura w Twojej okolicy.