Co wziąć na rozmowę o pracę? Co może być potrzebne?

07.01.24
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Na pewno zadbałeś o odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Nie mniej ważne jest jednak zaplanowanie aspektów praktycznych. Co wziąć na rozmowę o pracę? Sprawdź, jakie dokumenty i przedmioty mogą się okazać przydatne w czasie spotkania z rekruterem. 

W tym artykule:
  1. Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? Rzeczy, które się przydadzą
  2. Czego nie brać na rozmowę o pracę, żeby zrobić dobre wrażenie?

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? Rzeczy, które się przydadzą

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej będziesz potrzebować odpowiednich dokumentów, które pozwolą wykazać Twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. To jednak nie wszystko. Aby czuć się komfortowo, warto zabrać ze sobą również dodatkowe przedmioty. Stres przed rozmową kwalifikacyjną utrudnia dobre przemyślenie pakowania. Aby niczego nie zapomnieć, sprawdź nasze zestawienie, z którego dowiesz się, co zabrać na rozmowę o pracę. 

Kopia CV

Zastanawiasz się, czy na rozmowę kwalifikacyjną brać CV? Nie jest to może obowiązek, a rekruter prawdopodobnie będzie miał przy sobie wydrukowaną kopię Twojego życiorysu, ale własny egzemplarz pomoże uporządkować wypowiedź i pozwoli upewnić się, że w czasie autoprezentacji nie zapomnisz o żadnym punkcie z zakresu kwalifikacji czy doświadczenia. 

Świadectwo pracy 

Świadectwo pracy na rozmowie kwalifikacyjnej najczęściej nie jest wymagane. Wszystko dlatego, że dostarczysz je już po rozpoczęciu zatrudnienia. W czasie rekrutacji może się ono cały czas znajdować u poprzedniego pracodawcy. 

Dyplom

Zastanawiasz się, czy na rozmowę kwalifikacyjną brać dyplom ukończenia studiów? Nie zaszkodzi mieć go przy sobie. Procedury rekrutacyjne różnią się w zależności od pracodawcy. Prawdopodobnie do jego przedstawienia zostaniesz zobowiązany dopiero po rozpoczęciu zatrudnienia albo zaraz przed podpisaniem umowy. Nie zapomnij jednak zabrać ze sobą dyplomu, jeśli zostałeś o to poproszony podczas zapraszania na rozmowę. 

Portfolio

Niezbędną rzeczą do zabrania na rozmowę o pracę w przypadku części zawodów jest portfolio. Jeśli pracujesz twórczo, to właśnie przykłady Twoich prac będą podstawą oceny zgłoszonej kandydatury. Portfolio jest powszechnie wymagane w czasie rekrutacji np. na stanowisko architekta. Tradycyjna wersja papierowa ułatwi zaprezentowanie swoich prac. 

Referencje

Jeśli czeka Cię rozmowa w sprawie pracy, zgromadź referencje od poprzednich pracodawców. Zadbaj o to, aby zabrać je na spotkanie w oryginale, a jeśli to niemożliwe – w formie wydrukowanej kopii. Referencje mogą się okazać ważnym czynnikiem przemawiającym za Twoją kandydaturą, dlatego nie zapomnij ich przedstawić. 

Notatnik i długopis

Większość kandydatów wie, jakie dokumenty zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Część osób nie myśli jednak o tak prozaicznych rzeczach, jak zabranie ze sobą notatnika i długopisu. Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to czas dla obu stron. Ty również możesz zadawać pytania. Jeśli nie chcesz o niczym zapomnieć, spisuj najważniejsze informacje w notatniku. 

Telefon komórkowy

Na rozmowę o pracę możesz również alternatywnie zabrać wyciszony telefon komórkowy. Dzięki niemu zrobisz notatki w formie elektronicznej i będziesz mieć dostęp do najważniejszych danych. 

Dane teleadresowe

Na rozmowę rekrutacyjną nie zapomnij zabrać swoich danych teleadresowych. Jeśli ich nie pamiętasz, zapisz je w notatniku albo na kartce. Dane teleadresowe mogą okazać się niezbędne w celach związanych z dalszymi etapami rekrutacji czy późniejszym zatrudnieniem. 

Dowód tożsamości

Co jeszcze wziąć na rozmowę kwalifikacyjną? Jedną z ważniejszych rzeczy jest dokument tożsamości. Możesz zostać poproszony o jego okazanie już na początku spotkania. Przedsiębiorstwa chcą zweryfikować, czy kandydat jest tym, za kogo się podaje i w ten sposób zapobiec nadużyciom. 

Lista pytań do rekrutera

Na rozmowę rekrutacyjną zabierz ze sobą listę pytań, które chcesz zadać rekruterowi. Spisz je na kartce. W szczególności pomyśl o zadaniu pytań o organizację pracy, możliwości rozwoju czy przebieg procesu rekrutacyjnego. 

Odpowiedni strój

Odpowiedni strój na rozmowie kwalifikacyjnej bezpośrednio wpływa na sposób, w jaki odbierze Cię potencjalny pracodawca. Nie musisz ubierać garnituru czy garsonki, ale zadbaj o to, aby wyglądać godnie i elegancko. 

Chusteczki higieniczne

Na rozmowę kwalifikacyjną warto zabrać chusteczki higieniczne. W ten sposób zwiększysz swój komfort. 

To, o co poprosi rekruter

Czasami podczas zapraszania na rozmowę kwalifikacyjną rekruterzy wskazują, co powinieneś ze sobą zabrać. Nie zapomnij spisać wszystkich tych rzeczy i zabrać ich ze sobą. Jeśli tego nie zrobisz, możesz wyjść na nieprofesjonalnego. 

Czego nie brać na rozmowę o pracę, żeby zrobić dobre wrażenie?

Wiesz już, co wziąć na rozmowę kwalifikacyjną, aby czuć się komfortowo i bez problemu wykazać swoje kwalifikacje oraz spełnić dodatkowe wymogi. Warto zastanowić się też, jakich przedmiotów unikać w czasie spotkania, aby nie wypaść nieprofesjonalnie. 

Niewyciszony telefon komórkowy

Telefon komórkowy na rozmowie kwalifikacyjnej może przydać się jako baza danych czy urządzenie do sporządzania notatek. Zadbaj jednak o to, aby był wyciszony. Nie ma nic gorszego niż telefon w środku spotkania rekrutacyjnego. To prosta droga do tego, aby w kilka chwil zepsuć dobre wrażenie w oczach rekrutera. 

Guma do żucia

Zasady dobrego wychowania przesądzają, że w czasie rozmowy – zwłaszcza rekrutacyjnej – nie należy żuć gumy. Nawet jeśli ta czynność Cię odstresowuje, jest bezwzględnie zakazana w czasie spotkania z rekruterami. Podczas rozmowy zadbaj o swobodę wypowiedzi. 

Jedzenie

Na rozmowę rekrutacyjną nie zabieraj ze sobą jedzenia. Przed spotkaniem zjedz śniadanie lub lunch, aby nie być głodnym. Jedzenie zabrane na rozmowę o pracę może zaburzyć Twoją ocenę i sprawić wrażenie, że jesteś nieprofesjonalny. 

Kawa na wynos

W czasie rozmowy o pracę postaraj się też nie pić kawy na wynos. Zdecydowanie lepiej wybrać się do kawiarni przed terminem spotkania. Kubek na wynos może wydać się niektórym rekruterom mało elegancki i sugerować nonszalanckie podejście do rozmowy. 

Rozmowa rekrutacyjna to okazja do pokazania się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Jeśli w najbliższym czasie czeka Cię takie spotkanie, dobrze się do niego przygotuj. Wskazówki, co zabrać na rozmowę o pracę, przydadzą się szczególnie bezpośrednio przed wyznaczoną datą, gdy dopadnie Cię stres. Przed przyjściem na rozmowę kwalifikacyjną upewnij się, czy zabrałeś wszystkie potrzebne dokumenty i rzeczy, a także zastanów się, czego nie zabierać, aby zrobić dobre wrażenie na rekruterach.