Chcesz zmienić pracę na lepszą? Zaangażowanie to podstawa

Jeśli Twoje aktualne miejsce pracy przestało Ci odpowiadać i chcesz zmienić pracodawcę, warto żebyś przygotował się do tego procesu. Wiele mówi się o rynku pracownika. W rzeczywistości uczestnictwo w procesach rekrutacyjnych jest czasochłonne i bywa frustrujące. Dlatego warto podjąć konkretne kroki, żeby cały proces był dla nas jak najmniej uciążliwy.

1. Dlaczego chcę zmienić pracę?

Jeśli chcesz zmienić pracę ze względu na to, że są czynniki, które przestały Ci odpowiadać w aktualnym miejscu zatrudnienia, warto się zastanowić, czego oczekujesz od nowego miejsca pracy. Dzięki przeanalizowaniu własnych potrzeb, zminimalizujesz ryzyko, że trafisz do nieodpowiedniej firmy. Być może eksperymentowanie Ci nie przeszkadza i zmiany to Twój żywioł. Pamiętaj jednak, że brak stabilności zawodowej może wpłynąć na negatywną ocenę Twojego CV.

2. Personalizacja CV

Twoje dokumenty aplikacyjne powinny być przygotowane pod konkretną firmą i określone ogłoszenie. Dzięki temu wykażesz się zaangażowaniem, a rekruterowi łatwiej będzie znaleźć w dokumencie interesujące go informacje na Twój temat. Warto dokładnie przeanalizować ogłoszenie i odnieść się w CV do słów kluczy, które pojawiły się w ofercie. Dzięki temu osoba analizująca dokument nie będzie miała problemu z porównaniem Twojego doświadczenie z oczekiwaniami firmy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule o błędach w CV: https://zawodowo.olx.pl/chcesz-zmienic-prace-uwazaj-na-bledy-w-cv/ 

3. Przygotuj się merytorycznie

Jeśli jesteś zainteresowany zmianą branży, zanim zaczniesz aplikować na nowe stanowisko, pomyśl o szkoleniach czy kursach w danej tematyce. W ten sposób udowodnisz przyszłemu pracodawcy, że zmiana kierunku kariery nie jest chwilowym impulsem, a realnym planem na Twoją przyszłość. Poza tym wiedza teoretyczna umożliwia uniknąć błędów w praktyce zawodowej. Dlatego uczestnictwo w szkoleniach (niezależnie od tego, czy planujemy zmianę branży czy też nie) jest dowodem na to, że chcemy rozwijać swoje kompetencje, co wpływa pozytywnie na ocenę kandydatury.

4. Sieć kontaktów

Przed aplikacją na dane stanowisko, warto przeanalizować swoją sieć kontaktów. Może ktoś z Twoich znajomych pracuje w danej firmie i mógłby Cię polecić jako kandydata? Kolejnym sposobem na korzystanie z sieci kontaktów w procesie rekrutacyjnych jest dbanie o własną rozpoznawalność w branży, w której pracujesz. Możesz to zrobić poprzez uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach o określonej tematyce zawodowej, stworzenie swojego profilu zawodowego na LinkedIn czy wypowiadanie się online w grupach tematycznych. W ten sposób jesteś w stanie zbudować relacje, które mogą zaprocentować w przyszłości.

5. Wykorzystaj dotychczasowe sukcesy

Warto poprosić poprzednich pracodawców czy przełożonych o referencje. Są one dowodem na to, że mieliśmy dobre relacje z naszymi przełożonymi i potwierdzeniem, że przesłane przez nas informacje nie są fałszywe.

6. Przygotowanie do procesu

Jeśli zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, trzeba się do niej dobrze przygotować. Tego rodzaju zaproszenie należy traktować jako zainteresowanie naszą osobą, a nie gwarancję sukcesu. Dlatego przed spotkaniem rekrutacyjnym przeanalizuj firmę oraz zapoznaj się z profilem osoby, która będzie prowadziła z Tobą rozmowę rekrutacyjną. Zebrane informacje mogą przydać się podczas rozmowy.