Certyfikaty z angielskiego, czyli sposób na potwierdzenie kompetencji językowych

07.03.23
clock 5 min.
Redakcja

Choć ofert pracy na serwisach ogłoszeniowych jest dziś bardzo dużo, to i tak każdemu kandydatowi zależy na tym, by wyróżnić się na rynku. Podnoszenie swoich kompetencji to najlepsze, co możemy zrobić, by wzbogacić swoje CV, a podczas procesów rekrutacyjnych zostać zapamiętanym jako osoba ambitna i stawiająca na rozwój. Sprawdź, jakie są certyfikaty z angielskiego, co trzeba zrobić, by je zdobyć i którymi naprawdę warto się zainteresować.

W tym artykule:
  1. Poziom znajomości języka obcego
  2. Dlaczego warto mieć certyfikat znajomości języka angielskiego?
  3. Jak wybrać odpowiedni certyfikat językowy?
  4. Jak przygotować się do egzaminu?
  5. Najpopularniejsze certyfikaty z języka angielskiego
  6. Podsumowanie

Poziom znajomości języka obcego

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego – ESOKJ (ang. Common European Framework of Reference for Languages – CEFR) to stopień znajomości języka obcego w umiejętnościach takich, jak mówienie, słuchanie, czytanie oraz pisanie. Ze skalą CERF spotkamy się wielokrotnie podczas nauki języka angielskiego – to właśnie ona służy do określenia poziomu, na jakim są nasze kompetencje. 

Wyróżniamy sześć poziomów zaawansowania językowego: 

  • początkujący (A1–A2), 
  • średniozaawansowany (B1–B2),
  • zaawansowany (C1–C2).

Osoby, które posługują się językiem obcym na poziomie A, potrafią komunikować się w nim w codziennych, prostych czynnościach i zadaniach. Znają podstawowe zwroty i wyrażenia. Osoby średniozaawansowane w języku angielskim posługują się nim już bardziej swobodnie, nie mając problemu z komunikacją z tymi, dla których jest to język rodzimy. Natomiast poziom C określa już bardzo wysokie zaawansowanie w komunikacji w języku obcym. Na tym poziomie, specjalistycznym językiem możemy posługiwać się w pracy, a także na uczelniach wyższych. Biegłe posługiwanie się językiem angielskim pozwala wykonywać w nim złożone zadania.

Dlaczego warto mieć certyfikat znajomości języka angielskiego?

Istnieje kilka powodów, dlaczego warto zadbać o certyfikat z angielskiego i innych języków. Pracownicy i osoby szukające pracy decydują się na to, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. To jednak nie jedyna zaleta posiadania certyfikatu językowego. Zdobyciem takiego powinny zainteresować się osoby planujące wyjazd za granicę, szczególnie w ramach jakiegoś zorganizowanego programu – np. przeznaczonego dla studentów bądź absolwentów szkół średnich czy uczelni wyższych. Osoby prowadzące już własną działalność mogą za pomocą odpowiednich certyfikatów językowych potwierdzić swoją znajomość języka angielskiego i rozszerzyć działalność na rynek międzynarodowy. 

Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że większość certyfikatów z angielskiego, które można zdobyć w Polsce, jest rozpoznawalna na całym świecie. To zwiększa szanse zarówno dla osób szukających pracy za granicą, jak i prowadzących swoje biznesy, a także tych, którzy planują karierę naukową. Poza tym, zdawanie egzaminów certyfikujących samo w sobie może stanowić dla nas ciekawe wyzwanie i wpisywać się w charakter osoby ambitnej, cierpliwie dążącej do założonego celu i nastawionej na rozwój.

Jak wybrać odpowiedni certyfikat językowy?

Żeby wybrać odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb certyfikat z angielskiego, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Przed wybraniem odpowiedniego egzaminu, zastanów się, do czego uzyskany certyfikat z angielskiego jest Ci potrzebny. Czy chcesz dzięki niemu znaleźć pracę za granicą? A może planujesz studiować na uczelni w innym kraju? Nie musisz wybierać najdroższych i najbardziej wymagających certyfikatów, jeśli potrzebujesz ich tylko do potwierdzenia znajomości angielskiego wobec siebie czy polskiego pracodawcy. Co innego, jeśli już w ofercie pracy za granicą masz wpisaną konkretną nazwę certyfikatu z języka angielskiego, jakim potrzebujesz się wykazać podczas procesu rekrutacyjnego. Warto także wziąć pod uwagę to, na jakich rynkach pracy uwzględniane są konkretne certyfikaty. 

Jak przygotować się do egzaminu?

Nauka języka angielskiego to proces, który wymaga od nas zaangażowania i dużej samodyscypliny. Efekty przyjdą z czasem, więc przed zdaniem egzaminu na konkretny certyfikat z angielskiego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Istnieją różne sposoby na to, by skutecznie uczyć się nowego języka. Możemy wybrać prywatne lekcje z nauczycielem, grupowe zajęcia, np. w szkole językowej, a także samodzielną naukę za pomocą podręczników, książek czy podcastów. 

Od czasów pandemii dużą popularność zdobyły również kursy online. Do tego, by uczyć się z każdego miejsca na świecie i w dowolnej godzinie potrzebujemy jedynie internetu i komputera. To najwygodniejszy sposób dla osób, które naukę języka dołączają do swoich codziennych obowiązków związanych z pracą czy nauką na uczelni wyższej.

Najpopularniejsze certyfikaty z języka angielskiego

W internecie znajdziemy wiele informacji na temat różnych certyfikatów z języka angielskiego. Istnieje jednak kilka, o których warto wiedzieć.

FCE

First Certificate English (FCE), który potwierdza znajomość języka angielskiego na poziomie B2, czyli średniozaawansowanym wyższym. Jego zdanie obejmuje czytanie ze zrozumieniem, pisanie, test sprawdzający umiejętność posługiwania się angielską gramatyką, a także mówienie i słuchanie. Test trwa 3,5 godziny, a żeby go zdać należy zgłosić się do jednego z autoryzowanych centrów Cambridge. A ile kosztuje? Koszt certyfikatu FCE wynosi od 625 do 645 zł i, co istotne, jest ważny dożywotnio. Choć nie zwalnia ze zdawania matury z języka angielskiego, to jest honorowany na uczelniach wyższych. Można również śmiało chwalić się nim w swoim CV.

CAE

Osobom o wyższym poziomie językowym poleca się egzamin CAE, czyli Certificate in Advanced English. Jest on przeznaczony dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie C1 i kosztuje od 645 do 665 zł. Jest ważny bezterminowo, a jego zdanie trwa ok. 4 godzin. Ten certyfikat z angielskiego otwiera wiele dróg – jest przydatny zarówno do uzyskania awansu zawodowego, jak i do studiowania za granicą. 

 CPE

Certificate of Proficiency in English — to certyfikat z angielskiego Cambridge na poziomie C2. Jest ważny dożywotnio, a koszt jego uzyskania wynosi od 700 do 720 zł. Ten certyfikat jest mniej znany niż FCE lub CAE. Nie zmienia to jednak faktu, że można go zdawać w Polsce przez cały rok. Egzamin trwa ok. 4 godzin. Certyfikat CPE uprawnia do rozpoczęcia kariery jako nauczyciel języka, a także ułatwia pracę w międzynarodowych korporacjach. CPE udowadnia, że nasza znajomość angielskiego jest taka, jak u osób, dla których jest to język rodzimy.

IELTS

Test of English as a Foreign Language to najstarszy certyfikat językowy z angielskiego wydawany przez organizację Educational Testing Service. Cieszy się ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych. Trwa 4 godziny i kosztuje 205 dolarów (ok. 765 zł). W zależności od liczby uzyskanych punktów, zdający ma szansę otrzymać certyfikat TOEFL na poziomie od A1 do C2. Certyfikat ważny jest przez 2 lata, a jego zdanie uprawnia do podjęcia pracy lub studiów w kraju anglojęzycznym i prowadzenia badań naukowych. 

Certyfikaty z języka angielskiego biznesowego

W relacjach biznesowych również liczą się kompetencje językowe, jeżeli zależy nam na międzynarodowej komunikacji z partnerami lub klientami. Przyjrzyjmy się kilku certyfikatom z angielskiego, które obejmują słownictwo typowo biznesowe. 

EFB

EFB (English for Business) to egzamin organizowany na pięciu poziomach zaawansowania przez London Chamber of Commerce and Industry (LCCI). Uzyskany certyfikat pozostaje ważny przez pięć lat. 

TOEIC 

TOEIC (Test of English for International Communication) jest certyfikatem językowym wydawanym przez Educational Testing Service na 2 lata. Jego formuła odpowiada potrzebom osób, które szukają prac w międzynarodowych firmach.

BEC

BEC (Business English Certificate) to egzamin Cambridge organizowany na trzech poziomach trudności. Obejmuje wiedzę z typowo biznesowego języka angielskiego. Co ważne, uzyskany certyfikat jest ważny bezterminowo.

TOLES

TOLES (Test of Legal English Skills) to kolejny certyfikat Uniwersytetu Cambridge. Przeznaczony jest typowo dla branży prawniczej i bada znajomość słownictwa branżowego.

Podsumowanie

Niektóre ogłoszenia o pracę wymagają od kandydatów wykazania się umiejętnością posługiwania się językiem obcym. Najczęściej jest to język angielski, dziś potrzebny w większości branż. Choć nie każdy pracodawca wymaga formalnego potwierdzenia kompetencji lingwistycznych kandydata, to w niektórych branżach niezbędne okazać się może przedstawienie certyfikatów z języka angielskiego, które świadczą o naszym poziomie językowym. Warto zatem zainteresować się tym tematem i zdobyć któryś z certyfikatów, choćby dla samego potwierdzenia znajomości angielskiego!