Cechy do CV – jakie pozytywne cechy charakteru warto wpisać?

Dlaczego cechy charakteru w CV są tak istotne?

Podczas aplikowania na wymarzone stanowisko musisz liczyć się z tym, że Twoimi konkurentami będą osoby o podobnych kwalifikacjach. W pierwszym etapie rekruter musi wybrać najlepszych kandydatów głównie na podstawie CV. Z tego powodu tak ważne jest, aby wyróżnić się z tłumu. 

Miejscem na zrobienie dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy jest sekcja cech charakteru w CV. To właśnie tam wielu kandydatów wpisuje informacje powtarzalne i nieprzemyślane. Z tego powodu – oprócz umieszczenia opisu kwalifikacji – zastanów się również, jakie umiejętności miękkie warto umieścić w CV, aby jak najlepiej podkreślić swoje atuty i zainteresować potencjalnego pracodawcę. 

Pamiętaj, że czytając Twoje cechy charakteru w CV, rekruter liczy przede wszystkim na to, że opis znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Z tego powodu dokładnie przemyśl swoje cechy osobiste i wybierz te, które wydają Ci się najważniejsze. Uważaj również, aby nie wpisać informacji zbyt ogólnych czy oczywistych. Pospolite cechy charakteru w CV zwiększą ryzyko, że rekruter nie zwróci na Ciebie uwagi.

Jakie cechy szczególnie cenią pracodawcy? Lista cech charakteru

Jeśli czeka Cię tworzenie CV, warto dobrze przemyśleć cechy charakteru, które w nim zawrzesz. Wybierz kilka najważniejszych, które najlepiej opisują Twoje atuty, dbając jednocześnie, aby mocne strony w CV zostały docenione przez pracodawcę. Poniżej przedstawiamy cechy, które są szczególnie poszukiwane na rynku pracy. 

Samodzielność

Jedną z najważniejszych pozytywnych cech pracownika jest samodzielność. Potencjalny szef chce mieć pewność, że poradzisz sobie w pracy i wykonasz powierzone zadania bez potrzeby angażowania dodatkowych osób, co wiązałoby się dla niego z dodatkowymi kosztami. Jeśli zamieszczasz tę cechę w CV, przygotuj się, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej może paść pytanie o to, jak radzisz sobie w sytuacji, gdy brakuje Ci wiedzy czy doświadczenia do realizacji swoich obowiązków. 

Umiejętność pracy zespołowej

Współpraca w zespole to kluczowa cecha nie tylko w przypadku zatrudnienia w dużych korporacjach, ale również kariery w mniejszych, rodzinnych firmach. Zaangażowanie pracowników i łączenie sił pozwalają korzystać z efektu synergii, szybciej i lepiej realizując projekty. Jeśli lubisz kontakt z ludźmi i dobrze czujesz się w pracy zespołowej, uzupełnij o taką informację swój opis charakteru. 

Pewność siebie

Atuty w CV zależą przede wszystkim od stanowiska, o które się ubiegasz. Pracodawcy zazwyczaj patrzą jednak szczególnie pozytywnie na osoby pewne siebie, które nie boją się wyzwań i znają swoją wartość. Potencjalny pracodawca uzna te cechy za mocne strony w CV szczególnie w sytuacji, gdy praca ma polegać na kontaktach z klientem czy prowadzeniu negocjacji. 

Komunikatywność

Komunikatywność to mocna strona w CV, na którą uwagę zwraca ponad połowa pracodawców. Umiejętność łatwego porozumienia się ze współpracownikami i kontrahentami to podstawa wielu zawodów. O ile introwertycy dobrze sprawdzą się na niektórych stanowiskach, to komunikatywność zwiększa przydatność zawodową kandydata w przypadku większości stanowisk pracy. 

Motywacja do pracy

Pozytywne cechy osobowości to również dobre nastawienie i wysoka motywacja do pracy. Nie chodzi tu oczywiście o aspekty finansowe, a raczej możliwość rozwoju i nowe wyzwania. Jeśli uda Ci się przekonać pracodawcę, że jesteś zmotywowany i chętny do działania, istnieje duża szansa, że zostaniesz wybrany na dane stanowisko. 

Zaangażowanie

Jeśli wybierasz cechy osobowości do CV, nie zapomnij wskazać, że jesteś zaangażowany w powierzane zadania. To kluczowa dla pracodawcy cecha, która zwiększy przeświadczenie rekrutera, że jesteś niezawodny i można na Tobie polegać. 

Umiejętność pracy pod presją czasu

Tempo pracy bywa wysokie nie tylko w korporacjach. Nawet jeśli na co dzień w zakładzie pracy można dobrze rozplanować swoje zadania, to i tak mogą się zdarzyć okresy zwiększonego pędu. Właśnie w takich przypadkach pracodawcy oczekują od pracowników umiejętności pracy pod presją czasu. Jeśli nie są Ci straszne deadline-y i umiesz podkręcić tempo w ważnych momentach, nie zapomnij wspomnieć o tym w CV. 

Ugodowość

Bardzo ważną cechą w procesie współpracy zespołowej jest ugodowość, czyli umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Atmosfera w grupie bezpośrednio przekłada się na efektywność i decyduje często o jakości pracy. Z tego powodu – jeśli w Twojej naturze leży unikanie konfliktów i sztuka negocjacji – swoją listę cech charakteru warto uzupełnić o ugodowość. 

Wysoka etyka pracy 

Dla pracodawców bardzo ważna u pracownika jest wysoka etyka pracy. Tacy zatrudnieni lepiej wykonują swoje obowiązki i można na nich polegać. O etyce pracy wspomnij obowiązkowo w przypadku aplikowania na stanowisko związane z dużą odpowiedzialnością. 

Kreatywność

Jeśli aplikujesz na stanowisko, w którym liczy się pomysłowość, a jednocześnie czujesz, że wyróżniasz się kreatywnością, zamieść taką informację w CV. Dla pracodawcy będzie to informacja, że dobrze sprawdzisz się na stanowisku wymagającym inicjatywy i otwartej głowy. 

Gdzie i jak wpisać cechy charakteru do CV?

Do niedawna cechy charakteru w CV większość kandydatów wpisywało bezpośrednio w wydzielonej sekcji. Obecnie takie dokumenty cieszą się dużo większą dowolnością. Tym samym nie ma potrzeby, abyś trzymał się utartych schematów. Dzięki temu swoje cechy osobowości możesz wskazać i opisać chociażby w podsumowaniu zawodowym. 

Jeśli zamieszczasz atuty w CV w oddzielnej rubryce, wymień je od myślników – lepiej nie stosować tu przecinków. Wybierz 5-6 najważniejszych cech. Liczy się tu jakość, a nie liczba. Taki zabieg zwiększy Twoją wiarygodność. W szczególności nie umieszczaj wszystkich cech, jakie tylko przyjdą Ci do głowy, bo dla rekrutera w praktyce nie ma to żadnej wartości.

Wpisując cechy charakteru do CV, zacznij od dokładnej lektury ogłoszenia o pracę. Znajdziesz tam najdokładniejsze informacje z zakresu tego, czego oczekują od kandydatów rekruterzy. Porównaj je ze swoimi cechami osobistymi i wybierz te, które wydają Ci się najistotniejsze w procesie rekrutacji. 

Wybierając swoje zalety do CV, uważaj, aby nie odrywać się za bardzo od rzeczywistości. Skup się na tym, aby wpisując określone cechy, od razu przemyśleć, jak odniesiesz się do nich w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Najlepsze wrażenie na rekruterach zrobisz, jeśli cechy osobiste będziesz w stanie poprzeć przykładami z dotychczasowej kariery zawodowej. Przygotuj się na pytania takie jak np. „Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której umiejętność pracy pod presją czasu przyniosła wymierne korzyści w Pani/Pana pracy”. 

Negatywne cechy charakteru – jak o nich mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Nie ma ludzi idealnych. Dla pracodawcy ważniejsze niż idealne CV i opis kandydata będzie szczere wskazanie swoich wad. W ten sposób pokażesz rekruterowi, że nie jesteś zarozumiały i masz świadomość aspektów, nad którymi musisz pracować. 

Pamiętaj, aby negatywne cechy charakteru zawsze przedstawiać w przemyślany sposób. Jeśli takie pytanie padnie na rozmowie kwalifikacyjnej, wskaż od razu, co zamierzasz zrobić, aby stopniowo eliminować swoje słabsze strony. Możesz też opisać, jakie kroki udało Ci się podjąć do tej pory, aby zmniejszyć wagę problemu. Postaw na szczerość i nie ograniczaj się do odpowiedzi, że nie masz wad. Zamiast tego przedstaw swoje słabsze strony jako wyzwania, z którymi chcesz walczyć.  

Cechy pracownika bezpośrednio przekładają się na to, jak sprawdzi się na nowym stanowisku. Z tego powodu to jeden z głównych elementów CV, na który – obok kwalifikacji – zwracają uwagę rekruterzy. Jeśli stoisz przed wyzwaniem wyboru swoich cech osobistych do procesu rekrutacji, postaraj się pomyśleć, które mocne strony cenisz w sobie najbardziej. Następnie porównaj je z wymaganiami na danym stanowisku i wybierz te, które najlepiej do siebie pasują. Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych. Swoje atuty w CV przekładaj na korzyści, jakie konkretne cechy przyniosą dla Twoich przyszłych zadań.