Branża handlowa z ofertami pracy dla pracowników z Ukrainy

08.04.22
clock 4 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Oprócz uproszczeń prawnych wprowadzonych specustawą w znalezieniu zatrudnienia pomagają również serwisy z ofertami pracy, jak i sami pracodawcy. Darmowe lekcje języka polskiego, benefity i ogłoszenia w języku ukraińskim – w ten sposób znane sieciowe sklepy zachęcają obywateli Ukrainy do podjęcia pracy.

Jak poinformowała 4 kwietnia Straż Graniczna, od 24 lutego tego roku, czyli od dnia, w którym wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, do Polski przybyło już ok. 2,5 miliona uchodźców. Polska pomaga swoim sąsiadom, jak tylko może, również w kwestii znalezienia pracy.

Zatrudnianie obcokrajowców – zmiany w prawie

W świetle obecnej sytuacji obywatele Ukrainy mogą liczyć na wsparcie w naszym kraju. Dzięki ostatnim zmianom prawnym została uproszczona procedura zatrudniania pracowników z Ukrainy. Obecne ułatwienia regulują przepisy specustawy, a dokładnie art. 22. Nowe regulacje oznaczają, że wszyscy obywatele Ukrainy, a nie tylko ci, którzy przybyli do naszego kraju po 24 lutego 2022 r., przebywający w Polsce legalnie, mogą podjąć pracę bez zezwolenia czy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wystarczy do tego legalny pobyt w RP i powiadomienie przez pracodawcę urzędu pracy. Takie powiadomienie składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl.

Oznacza to, że obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce na podstawie dokumentu pobytowego, jak np. wiza turystyczna, również mogą obecnie podjąć pracę. Więcej o zatrudnieniu cudzoziemców z Ukrainy można dowiedzieć się z nagrania z webinaru z Piotrem Płońskim. Można również zapoznać się z poradnikiem znajdującym się na stronie rządowej biznes.gov.pl – urzędnicy na bieżąco aktualizują informacje, które mają pomóc przedsiębiorcom zatrudnić pracowników z Ukrainy.

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy

Oprócz uproszczeń prawnych w znalezieniu pracy z pomocą przychodzą również serwisy z ogłoszeniami o pracę, jak i sami pracodawcy. Dużą aktywność widać w branży handlowej. W serwisie Zawodowo OLX wiele sieciowych marketów (np. Biedronka, Jysk, Chata Polska, Kaufland, Delikatesy Centrum) publikuje swoje ogłoszenia o pracę, a dzięki możliwości dodania do ogłoszeń opcji „Zapraszamy pracowników z Ukrainy / Запрошуємо людей з України” deklarują swoja otwartość i zachęcają do aplikowania. Obecnie jest dostępnych ok. 30 tysięcy ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy i jest to największa baza w Polsce, która ciągle rośnie. Największa liczba odpowiedzi na oferty pracy dotyczy 3 kategorii:

  • gastronomia,
  • kasjer,
  • budowa i remonty.

Warto dodać, że portal OLX wprowadził również nową funkcję na swojej stronie. Kandydat może jednym kliknięciem przetłumaczyć całą treść ogłoszenia na język ukraiński. W ten sposób zainteresowane osoby mogą z łatwością przeczytać treść ofert i podjąć decyzję o aplikowaniu.

Ogłoszeń jest całkiem sporo. Przykładowo na stanowiska kasjer, pracownik sklepu znajduje się ok. 10 tysięcy ogłoszeń na terenie Polski. Poszukiwani są nie tylko sprzedawcy i kasjerzy, ale też pracownicy pomagający w sklepie. Pojawiają się również ogłoszenia na stanowiska związane z obsługą centrów magazynowych. Potrzebne są osoby pomagające przy rozpakowywaniu i implementacji towaru.

Wsparcie handlu dla Ukraińców

Jak informuje portal Bankier.pl, oprócz ogłoszeń o pracę i deklaracji chęci zatrudniania pracowników z Ukrainy, największe markety starają się oferować dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy.

Strona Biedronki jest dostępna w ukraińskiej wersji językowej, Lidl Polska również deklaruje, że od tej pory wybrane ogłoszenia rekrutacyjne do pracy będą publikowane w języku polskim oraz ukraińskim. Dodatkowo – oprócz standardowych benefitów – market oferuje możliwość nauki języka polskiego czy też zapewnia pomoc w uzyskaniu niezbędnych dokumentów umożliwiających podjęcie pracy. Z kolei sieć sklepów Żabka przekonuje, że będzie również starała się zapewnić pracownikom z Ukrainy pomoc w pokonaniu bariery językowej, znalezieniu opieki nad dziećmi czy nawet mieszkania na terytorium Polski.

Znajomość języka polskiego znacząco ułatwia znalezienie pracy nad Wisłą, dlatego wychodzenie z inicjatywą wspierania uchodźców w nauce języka jest bardzo istotne. Osoby bez znajomości języka polskiego mogą na początku zajmować się np. rozkładaniem towaru i dbaniem o czystość w marketach.

Ofert w branży handlowej można szukać bezpośrednio na stronach marketów, na stronach urzędów pracy, jak i na portalach z ogłoszeniami. W przypadku pytań dotyczących warunków i zasad legalizacji zatrudnienia w Polsce odpowiedzi można uzyskać na stronie Zielonej Linii.