Biura przyszłości

07.02.20
clock 3 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

To, że wygląd biur się zmienia, widać gołym okiem. Przestrzenie biurowe stają się coraz bardziej dostosowane do potrzeb pracowników różnych działów w firmie, a przed architektami i projektantami stawia się więcej wymagań niż kiedyś. Dzisiaj biura mają nie tylko pomieścić jak najwięcej pracowników, lecz także mają być ergonomiczne, pobudzające kreatywność i być bezpieczne.

Przestrzeń biurowa powinna również umożliwić pracę w mniejszych zespołach czy parach oraz w samotności i być tak zaprojektowana, żeby minimalizować ryzyko wypadków i zachowań niepożądanych… To tylko niektóre z oczekiwań, jakie można by wymienić.

Infuture Institute oraz Spółka biurowa Skanska przygotowały raport „Future of Office Spaces”, w którym opisują trendy związane z wyglądem biur i przewidują, jak przestrzeń, w której pracujemy, będzie ewoluować. W ramach raportu wyróżniono sześć aspektów zmian.

Home (like) office

Udomowienie przestrzeni jest trendem, który można obserwować nie tylko w biurach, ale i w kawiarniach czy przestrzeni publicznej. Już dzisiaj firmy mają swoje pokoje ciszy, wypoczynku czy zabawy, które rozmywają granice pomiędzy biurem a domem.

Human-centric office

Przestrzenie biurowe są tworzone w taki sposób, żeby dbać o ciało człowieka – są ergonomiczne i coraz wygodniejsze. Jednak od niedawna można obserwować, że coraz ważniejsze staje się również wspieranie utrzymania równowagi psychicznej przez pracowników. Holistyczne podejście do człowieka sprawiło, że coraz większą wagę przywiązuje się m.in. do takich elementów, jak: akustyka, kolorystyka czy natężenie oświetlenia.

Sustainable office

Maksymalizowanie korzyści dla ludzi i minimalizowanie wpływu budownictwa na środowisko spowoduje, że budynki coraz częściej będą bazowały na inspiracjach ze środowiska. Projektowanie biofilne polega na uwzględnianiu przyrody w strukturach architektonicznych. Rośliny zajmują również coraz więcej przestrzeni biurowej, gdyż natura stymuluje neurony nagrody w mózgu, co oznacza, że przyczynia się do m.in. obniżenia poziomu kortyzolu, tętna czy ciśnienia krwi.

Simply connected

Biura są naszpikowane technologią, która ma rozwiązywać problemy ludzi, optymalizować efektywność, a nawet wpływać na komfort oraz samopoczucie. Wszystko to jest możliwe dzięki inteligentnym technologiom (bazującym m.in. na rozwiązaniach AI, IoT, VR, AR, beaconach czy biometrii).

Hybrid office

Przestrzenie hybrydowe pozwalają łączyć różne rodzaje i typy pracy, pracowników, firmy czy obszary aktywności. jest to możliwe dzięki temu, że przestrzenie biurowe są łatwe do zaadaptowania. Technologie ułatwiają zarządzanie przestrzeniami, a mobilne meble ich przearanżowanie.

Neighbourhood-bound office

Na co dzień jesteśmy atakowani niezliczoną liczbą bodźców. Dlatego w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa i harmonii, coraz częściej zwracamy się ku lokalnym wspólnotom. Firmy nie chcą być wykluczone z tego trendu, dlatego zależy im na nadawaniu biurom lokalnego wymiaru i starają się odzwierciedlać specyfikę miasta.