5 lekcji z książki: „Zjedz tę żabę” Briana Tracy

15.10.23
clock 4 min.
Zuzanna Piechowicz Zuzanna Piechowicz

Brian Tracy to dla wielu guru w zakresie rozwoju osobistego. Ma zarówno tłumy wiernych wyznawców, jak i ostrych krytyków. Jedną z najsłynniejszych jego książek jest „Zjedz tę żabę”. W książce opisuje 21 metod walki ze zwlekaniem. W tym tekście opiszę 5 lekcji, które moim zdaniem warto wynieść z tej książki.

W tym artykule:
  1. Dzielenie dużych zadań na mniejsze
  2. Miej świadomość, które zadanie jest twoją żabą
  3. Przygotuj się do wykonania zadania
  4. Żaba na śniadanie
  5. Bądź swoją cheerleaderką

Przyznam, że dużo bliżej mi do krytyków Briana Tracy’ego niż jego zwolenników. W swoich książkach pomija inne, pozazawodowe, aspekty życia jak życie rodzinne, towarzyski czy społeczne. Jego książki są głównie skierowane do mężczyzn i stawiają człowieka w oderwaniu od innych kontekstów. W jego ocenie sukces zawsze oznacza sukces finansowy, bez większego uwzględnienia innych potrzeb człowieka. Jednak z książki „Zjedz tę żabę” wyciągnęłam dla siebie kilka cennych lekcji. I chcę się nimi z wami podzielić. Jej tytuł pochodzi od słów Marka Twaina, który powiedział kiedyś, że jeśli zje się żywą żabę na początku dnia to często najgorszą rzecz w ciągu dnia będziemy mieli już rano za sobą.

Dzielenie dużych zadań na mniejsze

Ta metoda często określana jest jako „jedzenie słonia po kawałku”. Duże zadania czy cele mogą być przytłaczające. Tracy zaleca rozpisanie ich na mniejsze kroki, które są łatwiejsze do wykonania niż duże zadanie.

Miej świadomość, które zadanie jest twoją żabą

Tytułowa żaba to to zadanie, które odwlekamy od dawna, a jednocześnie wiemy, że to odwlekanie jest dla nas szkodliwe. To zadanie popycha do przodu inne sprawy, sprawia, że rozwijamy naszą pracę albo unikamy kłopotów. Zdaniem Tracy’ego bardzo łatwo wpaść w spiralę wykonywania błahych działań tylko po to, aby uniknąć tytułowej „żaby”.

Przygotuj się do wykonania zadania

Brian Tracy podkreśla rolę przygotowania w efektywnym wykonaniu zadania. Decydując, co jest twoją „żabą” przygotuj od razu listę, na której zapiszesz wszystko to, co jest ci potrzebne do wykonania tego zadania. To powinno być wszystko: od informacji przez sprzęt po odpowiednie kontakty. Tak, aby nic cię nie powstrzymało przed zjedzeniem tej żaby następnego dnia rano.

Żaba na śniadanie

Rano mamy najwięcej zasobów. Energii do podejmowania decyzji i działań. Często czasu na wykonanie różnych zadań. Zaplanuj zjedzenie żaby jako pierwsze zadanie danego dnia. Zdaniem Tracy’ego, podobnie jak twierdził Mark Twain, to dobrze nastawi cię do reszty dnia.

Bądź swoją cheerleaderką

Zdaniem Tracy’ego bycie optymistycznie nastawionym do wykonanego zadania sprawia, że jesteśmy skuteczniejsi i szybciej je wykonamy.