Savoir-vivre – definicja
Słownik języka polskiego PWN definiuje savoir-vivre jako zasady właściwego zachowania się w towarzystwie oraz znajomość tych norm i umiejętność ich stosowania.
Zwrot savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i można go przetłumaczyć jako znajomość życia lub sztuka życia. Jednakże normy towarzyszą ludziom od czasów pierwszych cywilizacji, a jeszcze na początku XX w. guwernantki uczyły zasad etykiety i kultury osobistej dzieci na dworach magnatów.
Dziś, tak samo, jak dawniej dobre maniery czy inaczej kindersztuba są istotne. Zasady obowiązują zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pamiętajmy, że osoby grzeczne i kulturalne są postrzegane jako bardziej kompetentne i godne zaufania.
Zasady savoir-vivre w pracy
Życie zawodowe nie polega tylko na wykonywaniu obowiązków, ale też na kontaktach ze współpracownikami w trakcie lunchu, przy kawie lub na spotkaniach integracyjnych. Dlatego warto wiedzieć, jak stosownie się zachować. Poniżej 10 zasad savoir-vivre, które pozwolą uniknąć faux-pas.
Powitanie w pracy
Kto pierwszy podaje rękę na powitanie, a kto proponuje przejście na ty? Oto zasady savoir-vivre podczas powitania i przedstawiania:
- jako pierwsza się wita:
- osoba na niższym stanowisku;
- idąca lub wchodząca do pomieszczenia;
- wchodząca po schodach ze schodzącą;
- dłoń jako pierwsza podaje:
- kobieta – mężczyźnie;
- starszy – młodszemu;
- osoba na wyższym stanowisku – tej na niższym;
- w trakcie spotkań biznesowych gospodarz podaje pierwszy dłoń oraz przepuszcza gościa w drzwiach;
- w trakcie przedstawiania dwóch osób:
- kobiecie przedstawiamy mężczyznę;
- osobę stojącą niżej w hierarchii biznesowej przedstawiamy osobie stojącej wyżej;
- w okolicznościach prywatnych osobie starszej – młodszą;
- uścisk dłoni powinien być zdecydowany i krótki;
- ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego w trakcie powitania i przedstawiania;
- pocałunek w policzek zarezerwowany jest wyłącznie dla przyjaciół i to w sytuacjach prywatnych.
Słowa powitania powinny być dostosowane do reguł, jakie obowiązują w firmie.
Punktualność
Do przyjęcia są okazjonalne spóźnienia – czasami po prostu nie mamy wpływu na to, że spóźnił się autobus albo korki na mieście były większe niż zwykle. Jednak notoryczny brak punktualności może zostać odebrany jako lekceważenie pracodawcy i brak szacunku dla współpracowników.
Spóźnienia są niedopuszczalne na spotkania biznesowe z klientami albo rekruterem. Natomiast jeśli wystąpi niespodziewana okoliczność, należy uprzedzić o swoim spóźnieniu i przeprosić.
Dress code
Co do zasady styl ubierania się zależy od regulaminu ubioru w pracy, stanowiska i okoliczności. Dress code w pracy biurowej dzielimy na:
- Formalny, czyli obowiązuje ubiór: marynarka, spodnie od garnituru, spódnica. Odzież powinna być w kolorach stonowanych (biel, szarość, granat), a buty – eleganckie z zakrytymi palcami i piętami.
- Nieformalny, czyli strój luźniejszy niż formalny, ale nadal elegancki.
- Smart casual – dopuszczalne jest noszenie T-shirtów, bluzek o różnych odcieniach, a nawet jeansów.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z savoir-vivre w pracy biurowej ubiór powinien zakrywać dekolt i nie należy zakładać krótkich spodenek, spódniczek mini ani sandałów i klapek.
Spożywanie posiłków i korzystanie z firmowej kuchni
Praktycznie w każdym miejscu pracy znajduje się osobna przestrzeń, gdzie pracownicy mogą spokojnie zjeść posiłek. Dlatego niedopuszczalne jest jedzenie przy biurku – jest to niezdrowe i niehigieniczne.
Zasady savoir-vivre obowiązują też w kuchni i jadalni:
- zawsze zostawiamy po sobie porządek;
- zmywamy naczynia lub wstawiamy je do zmywarki;
- nie zostawiamy jedzenia w firmowej lodówce zbyt długo – szczególnie na weekend;
- należy unikać posiłków o intensywnym zapach, który może być drażniącym dla innych, np. mocno przyprawionych dań z kuchni indyjskiej, ryb albo brokułów.
Komunikacja z innymi
Wielu osobom komunikację się z innymi stwarza problem. Jednak wystarczy stosować zasady savoir-vivre, aby dogadać się ze współpracownikami. Przede wszystkim należy być uprzejmym, pomocnym i miłym. Nie musimy wszystkich lubić, ale przekazywanie informacji w zespole jest kluczowe dla osiągnięcia celu. Przyjazny wyraz twarzy, uśmiech i kontakt wzrokowy sprzyja nawiązywaniu nowych relacji koleżeńskich i służbowych.
Nie wolno zapominać też o udzielaniu informacji zwrotnej, czy to w formie e-mailowej, czy ustnie. To pozwoli uniknąć nieporozumień i ewentualnych błędów w zadaniach.
Porządek w miejscu pracy
Czystość i porządek to kolejny element savoir-vivre w pracy. Sterty papierów, nieumyte kubki i poustawiane prywatne rzeczy na biurku mogą przeszkadzać nie tylko współpracownikom, ale też wpływają niekorzystnie na wydajność. Poza tym wygląda to niechlujnie i tak też może być postrzegany użytkownik biurka.
Prywatność
Otwarta przestrzeń biurowa sprzyja podglądaniu innych. Jednak jest to sprzeczne z zasadami savoir-vivre. Co więcej, każda osoba ma prawo do prywatności, nawet w pracy. Dlatego osoba z dobrymi manierami nie zagląda przez ramię kolegi i nie czyta jego korespondencji mailowej, nie podsłuchuje rozmów służbowych i prywatnych, ani nie roznosi plotek.
Rozmowy przez telefon
Jakie są zasady dobrego wychowania podczas rozmowy przez telefon? W biurach typu open space rozmowy należy prowadzić w miarę cicho, nie unosić się ani nie krzyczeć – przecież inni pracują i muszą się skupić. W przypadku rozmów prywatnych, jeśli jest taka możliwość, wyjdźmy na korytach, albo poprośmy rozmówcę, aby zadzwonił po godzinach pracy.
Należy też pamięć o ciszeniu dzwonków połączeń oraz powiadomień – dźwięki słyszalne co kilka minut mogą być denerwujące i przyczynić się do powstania konfliktów.
Ponadto pamiętajmy, że odbieranie połączeń w trakcie ważnych spotkań biznesowych albo narad jest niemile widziane i często odbierane jako brak szacunku.
Higiena osobista
Higiena osobista w kontekście savoir-vivre w pracy odnosi się do zachowania umiaru w używaniu perfum oraz makijażu. Mocne zapachy męskie, jak i damskie zachowajmy na wieczór, do pracy lepiej jest wybrać delikatne perfumy albo całkowicie z nich zrezygnować. Wiele osób jest uczulonych na składniki zawarte w wodach toaletowych, poza tym wiele aromatów może drażnić.
Podobnie jest z makijażem – intensywnie czerwone usta i paznokcie to dobry pomysł na randkę albo spotkanie towarzyskie. Reguły savoir-vivre dopuszczają lekki makijaż. Ponadto nie zapominajmy, aby do pracy wkładać tylko czyste i wyprasowane rzeczy.
Stosowanie się do kultury organizacyjnej
Wiele firm definiuje własny kodeks norm, który obowiązuje każdego pracownika. Savoir-vivre w pracy to również przestrzeganie zasad firmowych. Wśród nich mogą być: sposób odnoszenia się do współpracowników, reguły dotyczące obchodzenia dnia urodzin w pracy, świętowanie wydarzeń związanych z firmą oraz dress code.
Podsumowanie
Savoir-vivre w pracy i w życiu codziennym może ułatwić nawiązywanie pozytywnych relacji. Od dobrego zachowania często zależy to, jak nas będą postrzegać i traktować ludzie wokoło: poważnie, przyjaźnie czy z wrogością. Dlatego trzeba wiedzieć, co wypada, a co nie wypada robić szczególnie w pracy. Savoir-vivre to też okazywanie szacunku ludziom bez względu na ich status społeczny czy miejsce w hierarchii firmowej.