Co to są zdolności manualne i w jakich zawodach się przydają?

Co to są zdolności manualne?

Zdolności manualne to umiejętność wykonywania prac ręcznych. Jako przykład czynności manualnych można podać np. malowanie, kaligrafię, rzeźbienie, szycie, obsługę narzędzi czy strzelanie. Takie zdolności są wykorzystywane w wielu branżach, w tym m.in. w malarstwie, medycynie, sporcie, cukiernictwie, rzemiośle czy budowlance. 

Osoby, którym prace manualne przychodzą z łatwością, mają wrodzony talent do wykorzystywania swoich rąk. Są precyzyjne i cierpliwe. Spośród otoczenia wyróżnia je dokładność i dbałość o szczegóły. Nic dziwnego, że zdolności manualnych u kandydatów do pracy powszechnie poszukują pracodawcy. 

Zdolności manualne w CV – przykłady

Niektórym z nas wydaje się, że nie warto wpisywać zdolności manualnych do CV. Takie umiejętności są podświadomie uważane za mniej istotne, jednak w praktyce mogą okazać się kluczowe w przypadku wielu zawodów. 

Czynności manualne są podstawą pracy nie tylko pracowników fizycznych, ale również wykształconych specjalistów. Mowa tu, chociażby o dentystach. Twoje zdolności manualne nie muszą być jedynie narzędziem do realizowania swoich pasji. Z powodzeniem możesz je wykorzystać również w celu zdobycia pracy. Na dobry początek zadbaj o ich umieszczenie w CV. 

Jakie zdolności manualne w CV warto umieścić w zależności od stanowiska, na jakie aplikujesz? Poniżej prezentujemy kilka przykładów:

  • dentysta – obsługa narzędzi dentystycznych, wysoka precyzja ruchów; 
  • masażysta – masaż klasyczny, masaż leczniczy, wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych; 
  • manikiurzysta – manicure klasyczny, manicure hybrydowy, precyzyjne opracowywanie paznokci, wykonywanie oryginalnych zdobień; 
  • elektryk – montaż instalacji elektrycznych, przeprowadzanie napraw urządzeń elektrycznych, wykonywanie pomiarów; 
  • florysta – tworzenie kompozycji kwiatowych, przygotowywanie wianków, opracowywanie dekoracji pomieszczeń.  

Jak rozwijać zdolności manualne?

Sprawność manualną można rozwijać. Talent jest ważny w tym przedsięwzięciu, jednak czasem bardziej istotna okazuje się regularność. 

Zdolności manualnych uczymy się już w dzieciństwie. Wiązanie sznurowadeł czy zakładanie ubrań rozwija motorykę małą i pozwala dziecku się usamodzielnić. W dalszym etapie rozwoju uczymy się pisać, wykonujemy prace artystyczne na plastykę czy wspinamy się po drabinkach. Każda z tych czynności pozytywnie wpływa na naszą sprawność manualną. Większość z nas w pewnym momencie kończy jednak prace nad rozwojem w tym kierunku. Jeśli nie chcesz rezygnować z dalszego szlifowania swoich zdolności manualnych, podejmij zdecydowane działania. 

Pomyśl o zapisaniu się na warsztaty, kursy czy różnego rodzaju sesje artystyczne, w których trakcie pod okiem instruktora będziesz mieć możliwość doskonalenia swoich umiejętności – np. plastycznych, muzycznych czy rzeźbiarskich. 

Między zajęciami ćwicz samodzielnie albo z przyjaciółmi. Prace manualne w domu wpisz do swojego stałego grafiku. Jeśli masz taką możliwość, wygospodaruj w miejscu zamieszkania dedykowaną przestrzeń. W ten sposób łatwiej będzie Ci zachować regularność. Być może z czasem hobby przerodzi się w pomysł na pracę marzeń. 

Zdolności manualne a studia artystyczne

Wkraczasz w dorosłość, wyróżnia Cię wysoka sprawność manualna i chcesz dalej rozwijać zdolności manualne? Po zdaniu matury dla osób uzdolnionych artystycznie istnieje sporo możliwości dalszej edukacji. W przypadku zdolności manualnych do głowy od razu przychodzi wyższa szkoła artystyczna. 

Taki wybór to świetne rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że chcą związać swoje życie ze sztuką. Możliwości ukierunkowania talentu masz naprawdę dużo – od tradycyjnych kierunków takich jak rzeźba czy malarstwo, po nowsze ścieżki rozwoju, w tym np. grafikę komputerową czy tworzenie filmów. Akademie Sztuk Pięknych otwierają się na nowe technologie i starają się kształcić swoich studentów w kierunkach, które zapewnią im dobrze płatną pracę oraz konkurencyjność na rynku pracy. Z tego powodu warto sprawdzić ich ofertę. 

Pamiętaj, że zdolności manualne dają Ci przewagę nie tylko w zawodach typowo artystycznych. Umiejętność sprawnego posługiwania się rysikiem czy zmysł artystyczny to zdolności poszukiwane przez pracodawców z wielu sektorów, w tym również technicznych. Twoja kreatywność da Ci przewagę, a precyzja ruchów wyróżni Cię spośród konkurencji np. w branży reklamowej.

Prace manualne w usługach – jakie są najpopularniejsze?

Jeśli chcesz wykorzystać swoje zdolności manualne, ale nie masz pomysłu na oryginalny biznes, możesz pomyśleć o pracy w istniejącej branży usługowej, w której wykorzystasz swoją precyzję i kreatywność. Zaletą takiego rozwiązania jest spora liczba pojawiających się ofert pracy z tego zakresu. 

Prace manualne – przykłady zatrudnienia w usługach: 

  • florysta – czasy, w których wiązanki kwiatowe były kupowane tylko na specjalne uroczystości, dawno już minęły. Dziś ludzie lubią mieć w domu świeże kwiaty, a lokale usługowe przyjmujące klientów regularnie składają zamówienia na bukiety. Dla osób obdarzonych zdolnościami manualnymi to szansa na ciekawą pracę. Jako florysta będziesz miał możliwość wykazania się kreatywnością i dokładnością w czasie tworzenia kompozycji. 
  • tatuażysta – dobre tatuaże to prawdziwe dzieła sztuki. Artyści, którzy je tworzą, muszą wykazać się niezwykłą precyzją ruchów. W końcu efekt ma być idealny – po fakcie nie da się wprowadzić poprawek. Jeśli nie boisz się takiego wyzwania, pomyśl o wzięciu udziału w kursie tatuażu. 
  • makijażysta – imprezy okolicznościowe, sesje zdjęciowe czy po prostu ważne wyjścia – okazji do zrobienia makijażu jest sporo. Są takie sytuacje, w których kobieta nie chce martwić się o jego wykonanie sama i poszukuje specjalisty, który zapewni wyjątkowy efekt, a w czasie usługi pozwoli jej poczuć się wyjątkowo. Makijażysta musi nie tylko wyróżniać się wyjątkowym zmysłem artystycznym, ale również dokładnością i delikatnością. Jeśli czujesz, że chcesz spróbować swoich sił w tej branży, pomyśl o dedykowanych szkoleniach i poszukaj pierwszych klientów. 
  • fryzjer – fryzura to dla wielu z nas podstawa wizerunku. Z tego powodu, udając się do fryzjera, oczekujemy precyzji i pewności ruchów. Na najlepsze zarobki mogą liczyć osoby, które zyskają zaufanie klientów. Jeśli wyróżnia Cię poczucie estetyki oraz zdolności manualne, takie jak np. świetne operowanie nożyczkami, być może powinieneś pomyśleć o rozwoju w tym kierunku. 
  • manicurzysta – stylizacje paznokci to temat rzeka. Na rynku istnieją setki technik, z których wszystkie mają jeden cel – zapewnienie trwałości efektu oraz zadowolenie klienta. Wykonanie nawet prostej stylizacji paznokci wymaga szczególnej precyzji. Już samo opracowanie paznokcia jest kluczowe pod kątem jakości malowania. Dobry manicurzysta nie może sobie pozwolić na zranienie klienta czy zalane skórki. Jeśli stylizacja paznokci jest Twoją pasją, precyzja to Twoje drugie imię, a artystyczna dusza daje masę inspiracji do zdobień – weź udział w szkoleniach doszkalających i poszukaj pierwszych klientek. 
  • krawiec – po okresie, w którym ludzie woleli kupić nową rzecz, niż naprawić używaną, powoli zaczynamy doceniać jakość starszych rzeczy. Do tego dochodzą względy ochrony środowiska. W tych okolicznościach coraz częściej korzystamy z usług krawca i wszystko wskazuje na to, że ten zawód w ciągu najbliższych lat będzie przeżywał prawdziwy renesans. Jeśli lubisz szyć i czujesz, że jesteś w tym naprawdę dobry, krawiectwo będzie ciekawym sposobem na biznes. 

Zdolności manualne są kluczowe podczas rekrutacji na niektóre stanowiska. Pamiętaj, że takie umiejętności warto wpisać do CV zawsze, gdy są związane – choćby pośrednio – ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Jeśli lubisz prace manualne, zadbaj o rozwój swojego talentu. Być może w przyszłości stanie się on źródłem zarobku.